Стандарти точності та достовірності в умовах війни ще більш цінні – Сергій Братчук

Якщо говорити про протидію інформаційній складовій «гібридної війни» Росії проти України, то варто сказати, що левову частку на своїх плечах «витягнули» та продовжують це робити неурядові організації, – і це безцінний досвід подібної діяльності.

Досвід, який Європа може перейняти і для себе. Впевнений і жодної хвилини у цьому не сумніваюся: інформаційно-психологічними операціями, пропагандою та контрпропагандою в зоні АТО мають займатися виключно спеціальні структури та відповідні фахівці, а не журналісти. Однозначно з залученням тих самих неурядових організацій про які говорив раніше. Саме такий підхід сьогодні вже забезпечує моніторинг та аналіз трендів російської пропаганди, виявлення фейків, розкриття механізмів інформаційних маніпуляцій, протидія пропаганді як такій.

З іншого боку, чи має журналіст право в умовах війни замовчувати негативні факти у внутрішньому суспільному житті? Звичайно, ні.

Але, в умовах «гібридної війни» ще більш цінними стають такі стандарти професії як точність та достовірність інформації. Так само важливими є й етичні норми. Бували випадки під час участі у гуманітарній місії Збройних сил України «Евакуація 200» («Чорний тюльпан»), коли інформацію про загибель чи поранення, зникнення безвісти чи потрапляння в полон конкретних людей у цивільних ЗМІ подавалася без ретельної перевірки в компетентних джерелах. Зокрема, безпосередньо в учасників події.

При цьому, хибна інформація про таку біду конкретної людини завдавала серйозної або й непоправної шкоди рідним та близьким загиблого. Особливо, коли мова йшла про обставини загибелі. Звичайно, війна ставить журналіста перед моральною дилемою: зробити ексклюзив і нанести ним шкоду військовим, чи послухати свого (і не лише) внутрішнього цензора. Щоб подібний вибір був легшим, нам усім, щонайменше, треба знати етичні норми поведінки у професії та стандарти журналістики. І бути громадянами своєї Держави.

(виступ під час всеукраїнського круглого столу «Чи можлива якісна журналістика у часи гібридної війни та політичної нестабільності?», який проводився Інститутом демократії ім. Пилипа Орлика 30 вересня у Києві)

Сергій БРАТЧУК, військовий журналіст, координатор групи «Інформаційний спротив – Південь», голова ГО «Чорний тюльпан. Одеса».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *