Моніторинг регіональних медіа у восьми регіонах України

Інститут демократії ім. Пилипа Орлика за підтримки Інтерньюз Нетворк реалізовує проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих та інтернет ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики».

Інститут демократії ім. Пилипа Орлика за підтримки Інтерньюз Нетворк реалізовує проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих та інтернет ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики».

Як продемонстрували трагічні події у Криму та на сході України, деякі засоби масової інформації зіграли негативну роль у розпалюванні ворожнечі, страху і ненависті між громадянами України, що сприяло громадянському протистоянню та виявилося на руку пропагандистам з Росії. У час, коли в Україні відбувається очищення влади, зміна системи, формування зрілого громадянського суспільства, ще більш важливо, які процеси відбуваються в регіональних медіа, наскільки об’єктивно вони інформують громадян про процеси у суспільстві, наскільки вони незалежні від влади та власників. На ці питання може відповісти моніторинг.

Моніторинг матеріалів регіональних суспільно-політичних друкованих видань та сайтів проводиться з метою покращення медіа-контенту регіональних ЗМІ, підвищення професійного рівня, дотримання стандартів журналістики та Кодексу журналістської етики, виявлення замовних і неналежно маркованих матеріалів рекламного характеру та подальшого поширення отриманих результатів серед українських та західних ЗМІ. В рамках проекту проводяться експертні обговорення і дискусії щодо якості та неупередженості українських ЗМІ, доступу громадян до якісної та об’єктивної інформації, свободи слова та свободи преси. За результатами моніторингу готуються аналітичні матеріали, рекомендації з метою притягнення уваги редакторсько-журналістської спільноти та громадськості до існуючих проблем та їх спільного вирішення.

Моніторинг 4 друкованих та 4 інтернет – видань проводиться у восьми областях України: Донецькій, Львівській, Сумській, Харківській,  Дніпропетровській, Одеській, Чернівецькій та Житомирській областях. 

У кожному регіоні над моніторингом працює фахова експертна група у складі 3 осіб. Це викладачі факультетів журналістики, соціологи, філософи, незалежні журналісти, лідери громадських організацій. Детальніше про учасників експертних груп можна дізнатися у розділі «Експерти».

Результати моніторингу, упорядковані в формі інформаційних повідомлень, дайджестів, прес-релізів розсилаються по базі даних суспільно-політичних ЗМІ, інституціях громадянського суспільства (біля 100 адрес), розміщуватимуться в мережі Інтернет на (близько 10) сайтах.

Аналіз контенту друкованих медіа та сайтів оприлюднюється також на круглих столах, або під час творчих дискусій, прес-конференцій (на розгляд обласних координаторів). Всього заплановано проведення одного заходу раз на три місяці в кожному обласному центрі. Для фахової оцінки отриманих результатів моніторингу, у цих заходах беруть участь представники експертного середовища, журналісти, редактори, лідери громадських організацій.

За результатами моніторингу регіональні координатори готують

звіти керівнику проекту, який у свою чергу узагальнює дані та готує аналітичний звіт. Детальніше з аналітичними звітами можна ознайомитися у розділі «Аналітика».

Завдяки регулярному моніторингу та оприлюдненню його результатів, Інститут демократії ім. Пилипа Орлика активно привертає увагу редакторів, журналістів і громадськості до проблем дотримання журналістських стандартів, етичних норм у регіональних ЗМІ, якості контенту, кількості замовних матеріалів, що опосередковано сприяє підвищенню медіаграмотності громадян та спонукає журналістів до підвищення професійного рівня.

Моніторинг дає можливість журналістським колективам подивитися на себе збоку і порівняти з виданнями в інших регіонах. Адже наші експерти проводять оцінювання контенту не тільки у своїй області, а й у дружніх регіонах – кожного місяця в іншому, – які представляють собою зріз українських медіа: сходу, заходу та центру України.

Кричущі факти порушення журналістських стандартів, Кодексу журналістської етики, які зафіксували наші експерти під час моніторингу, обговорюються під час медіа-заходів у регіонах, в яких беруть участь журналісти, редактори, лідери громадських організацій. Під час круглих столів, прес-конференцій, майстер-класів ми намагалися привернути увагу громадськості до проблем в українських ЗМІ та сформувати пропозиції щодо перезавантаження медіа та регіональної журналістики зокрема.

Інститут демократії ім. Пилипа Орлика провів серію медіа-заходів у регіонах, на яких, зокрема було оприлюднено презентацію результатів моніторингу за три роки та зроблені висновки щодо дослідженого стану регіональних  ЗМІ. Піднімалися питання ролі журналіста у суспільстві; відповідальності за події в Україні; інформаційної війни, протидії інформаційній агресії з боку Росії; взаємодії між ЗМІ та громадськими організаціями. За результатами медіа-заходів друкувались матеріали в регіональних та всеукраїнських медіа, наші експерти брали участь у телевізійних та радіо  програмах, надавали інтерв’ю, проводили тренінги та майстер – класи.

ІДПО використовує методологію моніторингу, що розроблена проектом «У-Медіа» Інтерньюз Нетворк (спільно з Інститутом масової інформації  http://imi.org.ua  та неурядовою організацією «Телекритика» www.telekritika.ua).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *