Навчання для редакторів прикордоння організовують самі редактори

Тренінг «Підвищення журналістських і редакторських навичок: основи стійкості медіа», що відбувся у Сумах, був певною мірою унікальним. Адже організатором обласного заходу вперше стало локальне видання – ТОВ «Великописарівська газета «Ворскла». Медіа довгі роки працювало у Великій Писарівці, а тепер це єдине релоковане видання Сумщини після руйнування росіянами значної частини селища і самої редакції.

Редактор Олексій Пасюга, який, до речі, минулого року закінчив екстернат ІДПО, вирішив зібрати невелике коло колег із області та обговорити важливі для прикордонних медіа питання. «Зважився на проєкт тому, що мав підтримку колег», – говорить Олексій.

До тренерської групи ввійшли й експерти Інституту демократії імені Пилипа Орлика – Володимир Садівничий, доктор наук із соціальних комунікацій, завідувач кафедри журналістики та філології Сумського державного університету й голова Сумської обласної організації НСЖУ та Алла Федорина, доцентка кафедри журналістики та філології СумДУ, голова ГО «Сумський прес-клуб».

Володимир Садівничий акцентував увагу редакторів на тому, що одним із найголовніших викликів, перед яким постане повоєнна Україна, буде розділення українського суспільства на підставі різного досвіду війни. Факторами дестабілізації стануть, зокрема, участь чи неучасть у бойових діях, перебування в Україні чи за кордоном під час війни тощо. За такої ситуації Україні може загрожувати занепад суспільства, поділ на різні групи відповідно до отриманого воєнного досвіду, що перетворить її на сукупність різних соціальних елементів, об’єднаних лише взаємними претензіями, незгодами, що потребуватимуть держави лише як посередницької інстанції. Ще одна проблема поствоєнної України – військові з інвалідністю. Завтра їх будуть сотні на наших вулицях, у транспорті, у ресторанах і місцях літнього відпочинку. Соціум готовий це сприйняти?

Готувати суспільство до вказаних поствоєнних викликів уже сьогодні можуть місцеві медіа, перенісши свій акцент із дуже локальних подій на теми поствоєнних наративів.

Алла Федорина зробила огляд видань учасників спілкування й запропонувала інакше поглянути на нібито очевидне, але те, що все ж часом залишається поза увагою колег. Так, у місцевих друкованих і онлайнових виданнях не завжди дотримуються достовірності, особливо це стосується сайтів. Хоча керівник сайту «ЛебединCity» Олег Касьянов зауважив: посилання на джерела є не лише дотриманням стандартів, а й захистом для редакції в разі публікації матеріалів, у яких криється конфлікт. Обговорили також проблеми замовності, заголовків, ілюстрацій, мови матеріалів, інших аспектів, що складють якість і контенту, і видання загалом.

Голова НСЖУ Сергій Томіленко, який також долучився до сумського заходу, розповів про проєктну роботу, нюанси подання проєктних пропозицій. Лариса Якубенко, представниця Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення в Сумській області розповіла про діяльність суб’єктів у сфері медіа, ті порушення, що трапляються в їх роботі. Обговорили й інші теми.

Навчання, обмін досвідом пройшли успішно й, варто сподіватися, дадуть поштовх до подальших подібних проєктів. Тренінг відбувся як складова програми «Голоси України», яку координує Європейський центр свободи преси та медіа.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *