Слово владі, а не громадянам? Або як регіональні медіа дотримувалися стандартів у січні 2023

Українські регіональні ЗМІ традиційно найгірше дотримувалися балансу думок та повноти у січні 2023. За якістю публікацій друковані ЗМІ випереджали онлайн (10,2 та 9,9 із 12 можливих). Така ситуація спостерігається уже тривалий час і в цілому нагадує ту, яку експерти ІДПО фіксували до повномасштабного вторгнення. 

Увага до великої війни спадає, попереду – реклама й поради. Тематичні пріоритети українських регіональних видань у січні

Українські місцеві медіа все менше пишуть про війну, особливо це відчутно у газетах. Так, якщо у вересні це був кожен десятий матеріал, то у січні контенту, присвяченого темі – 7,5%. В онлайн-виданнях інтерес впав на 5% і складає 21%. Натомість увага до категорії «інше» (реклама, поради, привітання тощо) у газетах стабілізувалася – 31%. Так сталося і з криміналом в онлайн-виданнях.

Політики, нардепи та «золота» мазь – як джинсували регіональні медіа у січні?

Матеріали з ознаками замовності повернулися у регіональні ЗМІ та закріпилися приблизно на тих же позиціях, що й у січні 2022. Тож зараз ситуація з маніпулятивним контентом нагадує ту, що була у відносно тихі періоди (без виборів чи інших резонансних подій) до великої війни. 

Моніторинговий звіт за січень 2023 року – Закарпатська область

У друкованих виданнях Закарпаття майже 40% контексту складають оголошення, реклама, прогнози погоди, гороскопи, поради. Все те, що ми відносимо до графи «інше» у методології, якою експерти Інституту послуговуються у своїй роботі. Теми ж війни, культури та історії набрали лише по 5 відсотків. Інтернет-новини здебільшого стосуються опису діяльності правоохоронних органів та працівників ДСНС, прикордонників, митників та інших посадовців місцевого рівня. Усе це – на основі прес-релізів, які журналісти майже не опрацьовують. Медіа Закарпаття не допускали друкування фейків, пропаганди, проросійських наративів та маніпуляцій.

Моніторинговий звіт за січень 2023 року – Чернігівська область

Контент чернігівських медіа на початку 2023 року значно відрізняється від минулорічного (січень 2022 року). На шпальтах газет знаходимо багато особистих історій війни, що є безумовно вдалим вибором редакцій. Інтернет-видання натомість подають багато оперативної інформації на військову тематику. Чернігівські медіа більше, ніж зазвичай приділяють уваги темі внутрішніх переселенців та постраждалих від військових дій на території Чернігівської області. Це було основним тематичним наповненням газет та інформаційних сайтів. Також значну увагу місцеві медіа приділили судовому розгляду справи міського голови В. Атрошенка та підтримці його з боку В. Кличка. Значно зменшився відсоток замовних матеріалів, особливо політичної «джинси». А от до маркування реклами друковані видання. як і раніше, ставляться байдуже.

Моніторинговий звіт за січень 2023 року – Сумська область

Певно, найскладніший час для суспільства – коли відбувається звикання до трагедії, що відбувається навколо тебе та з тобою. В поданні інформації це загрожує баналізацією, стандартизацією повідомлень, у яких втрачається живе наповнення. Редакції подекуди, схоже, забувають про хай і високопарне ніби, проте реальне завдання ЗМІ – писати історію сучасності. Копіюючи статистичні дані, що переходять із сайту на сайт, із одного телеграм-каналу до численних інших, ми навряд чи допомагаємо створювати реальну картину дійсності.

Моніторинговий звіт за січень 2023 року – Одеська область

На передньому плані порядку денного у досліджуваний період постала тема міжнародної військової допомоги Україні та підтримки нашої держави міжнародною спільнотою на усіх рівнях, зокрема культурному (внесення історичного центру Одеси до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО). Рівень дотримання стандартів – а, відповідно, якість оприлюднюваного інформаційного продукту, – продовжує залишатися на високих позиціях, як і в попередні  12 місяців. Також зберігається тенденція до мінімізації рівня «джинси» та неідентифікованого за джерелом контенту. Натомість тема війни, залишаючись актуальною, все ж не перекриває інші проблемно-тематичні сфери: кримінал, надзвичайні ситуації, корупція, історія та краєзнавство, релігія тощо. Загальна тональність публікацій – нейтральна та позитивно-оптимістична, як і раніше.