Інститут демократії і́мені Пилипа Орлика — недержавний аналітичний центр в Україні.
Заснований в 1991 р.
Основні напрямки діяльності охоплюють широкий спектр проблем: розвиток демократії; підтримка реформ у всіх сферах; свобода слова, розвиток незалежної преси; консолідація громадянського суспільства; зміцнення місцевого самоврядування; євроінтеграція.
Заснування і становлення
Заснований в Києві 1991 року з ініціативи Фундації «Україна – США» (US-Ukrainian Foundation) для проведення політичних досліджень і надання молодим демократичним силам, щойно представленим тоді у Верховній Раді УРСР, актуальної інформації щодо зміцнення демократії і розвитку ринкової економіки. Пізніше сфера співробітництва ІДПО була поширена на Адміністрацію Президента України, Уряд України, Конституційний суд, неурядові організації та ЗМІ. У 1993 році ІДПО був офіційно зареєстрований як українська незалежна, неприбуткова громадсько-політична й інформаційно-дослідницька організація. Серед його засновників були Леонід Шкляр, Іван Заєць, Юрій Костенко, Михайло Горинь, Іван Драч. Тоді ж була створена Наглядова рада ІДПО, до якої увійшли, зокрема, Роберт Мак-Коннелл, Надія Мак-Коннелл, Богдан Гаврилишин. Першим виконавчим директором ІДПО був Іван Лозовий (1992). Очолювала Інститут також Катерина Чумаченко, а після неї виконавчим директором став Маркіян Білинський (з 1994 року), який залишається почесним президентом ІДПО. З 2014 року виконавчим директором Інституту є Світлана Єременко. До постійної роботи в ІДПО залучалися українські та американські фахівці. З перших днів своєї діяльності ІДПО видавав і поширював серед органів влади України щоденний дайджест західної преси «Захід: Вікно в Україну». Також електронною поштою розсилався щоденний електронний бюлетень – короткий дайджест того, що пишуть про Україну на Заході. Діяла також так звана «Гаряча лінія для демократії» – чи не перші в країні пряма телефонна та електронна поштова лінії між Києвом і Вашингтоном.
1994 року Інститут демократії спільно з Фундацією «Україна – США» і Університетом Індіана почав утілювати масштабний багаторічний проект «Програма розвитку Парламенту України» щодо реформування парламентських процедур. Мета проекту полягала в глибокому аналізі роботи Парламенту, розробки рекомендацій для створення більш ефективного законотворчого процесу та їх втілення.
Діяльність
Починаючи з 1995 року, ІДПО став надавати особливого значення розвитку в Україні демократії на місцевому рівні. Того року було підготовлено та поширено один з перших в Україні аналізів стану місцевого самоврядування. Кілька реалізованих у подальшому проектів ІДПО було присвячено питанням підзвітності та прозорості в органах місцевого самоврядування, а також місцевому економічному розвитку. Фахівці ІДПО брали участь у підготовці проекту Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», прийнятого Верховною Радою України в травні 1997 року. У 1997-2005 роках ІДПО у співпраці з Фундацією «Україна – США» виконував масштабний навчально-освітній Проект партнерства громад, фінансований USAID (Агенцією США з міжнародного розвитку). Було створено 18 партнерських пар українських та американських міст, в рамках співпраці яких відбувався обмін практичним досвідом вирішення проблем місцевого самоврядування. Також у співпраці з відповідними міськими радами було створено і забезпечено персоналом п’ять регіональних навчальних центрів (РНЦ), розташованих у містах Донецьку, Львові, Харкові, Херсоні та Черкасах. Місія РНЦ полягала в тому, аби навчати урядовців виконавчих комітетів міських рад передових технологій місцевого самоврядування та надання житлово-комунальних послуг з застосуванням світового досвіду. З РНЦ співпрацювали близько 2000 міст, селищ і сіл України, серед них усі міста обласного значення відповідних регіонів. Але більшість учасників семінарів були представниками невеликих міст і селищ, що мають зазвичай доволі обмежений доступ до практичної інформації. РНЦ пропонували унікальні й привабливі послуги для українських міст, оскільки тренінги та семінари центрів були не тільки проваджені зарубіжними фахівцями, які забезпечували використання інноваційних технологій, але – найголовніше, і досвідченими українськими тренерами, чиї семінари базувалися на місцевих прикладах.
З 2005 року ІДПО активно працює над проблемами, що стосуються Молдови, та їх регіональним впливом і наслідками, в першу чергу для України. У 2005-06 роках ІДПО взяв участь у дослідницькому проекті під назвою «Тристоронній план вирішення придністровського питання: Регіональне партнерство заради віднайдення спільного, орієнтованого на відданість, підходу». Тримовне дослідження – англійською, румунською та українською – було підготовлене та поширене серед урядових та неурядових кіл. У 2008 році ІДПО координував проект з “Міжнародних відносин, права меншин, а також питань безпеки”, що складався із зустрічей експертів з України, Молдови та Румунії із залученням угорських експертів. У 2008-09 роках ІДПО ініціював тристоронній проект «Ефективне реагування інститутів задля боротьби із нетерпимістю і екстремізмом у чорноморському регіоні. Порівняльні точки зору в Румунії, Республіці Молдова та Україні». Висновки, отримані в результаті цього тристороннього заходу за участі ІДПО та установ із Бухареста та Кишинева, були представлені у всіх трьох столицях і надруковані у звіті з такою ж назвою, що був добре прийнятий. У 2010 році ІДПО виконав проект «Україна і Молдова: проблеми державного будівництва та європейської інтеграції», що включав освітній візит до Кишинева та подальшу публікацію та подання доповіді з аналізом та рекомендаціями.
З 2010 року ІДПО акцентує увагу на проблемах свободи слова в Україні та розвитку незалежної преси. За цією тематикою було реалізовано проекти: «Сприяння консолідації громадянського суспільства в Україні і роль ЗМІ у цьому процесі» (Донецька, Львівська, Київ, Крим); «Проведення просвітницьких заходів у східних та південних областях України» для журналістів та лідерів НДО; «Моніторинг регіональної преси під час парламентських виборів 2014»; «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики протягом 2014 – 2015».
Інститут демократії ім. Пилипа Орлика має два навчальні центри у Черкасах та Львові, які працюють як незалежні громадські організації.
Починаючи з 2004 року, ключовим напрямком своєї діяльності Центральноукраїнський регіональний навчальний центр (м. Черкаси) Інституту демократії імені Пилипа Орлика визначив сприяння побудові в Україні прозорої, етичної та ефективної влади (насамперед на рівні місцевого самоврядування) та протидію корупції. Практичною реалізацією цієї стратегії стала ідея Всеукраїнського Руху «Прозора Україна», що базується на прогресивному досвіді загальнопольської програми «Прозора Польща». Незмінним партнером у цій діяльності виступає Щецинський центр Фундації розвитку місцевої демократії Республіки Польща. Було успішно реалізовано низку проектів: проект «Прозоро, етично, ефективно – розвиток місцевого самоврядування в Україні» (липень – грудень 2006 року), що був співфінансований в межах Польсько-Канадської співпраці для розвитку; проект «Прозора Україна – лідери для місцевого самоврядування» (лютий – грудень 2007), що був реалізований за фінансової підтримки RITA; проект «Прозора Україна. Побудова ефективного та етичного самоврядування в Україні» (червень – грудень 2008 року), що був співфінансований Міністерством закордонних справ Республіки Польща; проект «Міжнародне партнерство в програмі «Прозора Україна» (травень – листопад 2009 року), що був реалізований при підтримці Міністерства закордонних справ Польщі та із залученням Норвезького механізму фінансування; «Тшебятов – Канів: співпраця для прозорого самоврядування» (квітень – грудень 2010), фінансування від Міністерства закордонних справ республіки Польща; «Прозора Україна для Східного Партнерства. Громадське та медійне сприяння” (травень-грудень 2011), що реалізовувався за фінансової підтримки Міністерства Закордонних справ Польської Республіки в рамках програми «Підтримка демократії» Фундації «Знати як»; «Прозора Україна у громадському діалозі. Формування суспільного схвалення для боротьби з корупцією” (травень-листопад 2012), що реалізовувався за фінансової підтримки Міністерства Закордонних справ Польської Республіки в рамках програми «Підтримка демократії» Фундації «Знати як»; «Суспільний капітал для українського самоврядування. Комітети громадського діалогу в регіонах» (квітень – грудень 2014), фінансування надано Польською фундацією міжнародної солідарності в межах програми «Підтримка демократії 2014».
У 2014 році, в доповнення до теми підтримки місцевого самоврядування, боротьби з корупцією та розбудови громадянського суспільства в Україні, Центральноукраїнський регіональний навчальний центр ІДПО розпочав працювати над цілком інноваційним напрямком – підтримкою та економічним розвитком сільських територій, який умовно можна назвати «Тематичне село». Партнером, традиційно, виступив Щецинський центр Фундації розвитку місцевої демократії Республіки Польща. Перший проект, реалізований в зазначеному напрямку мав назву «Сприяння сільському мікропідприємництву в Україні» і отримав підтримку від Міністерства закордонних справ Республіки Польща.
В процесі діяльності ІДПО технічну допомогу йому надавали, крім уже згаданого USAID, численні організації, у тому числі Pew Foundation, Mott Foundation, Westminster Found, PAUCI, MATRA, ТАСІS, Світовий банк, Фонд Євразія, Фонд Coca-Cola, польська Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Freedom House, ТОВ «Європейська Компетентність», National Endowment for Demokracy, PACT, Інтерньюз Нетворк.
Щоб надати фінансовий внесок для підтримки організації. Наші банківські реквізити:
номер коду за ЄДРПОУ: 21460935,
р/р 26002564575 в АТ “Райффайзен Банк Аваль м. Київ,
МФО 380805
Призначення платежу: Добровільна пожертва для здійснення статутної діяльності. Без ПДВ.