Хліб з мишею, вигадані герої та журналістська етика

Тема обговорення етичних стандартів у журналістському середовищі давно назріла. Розміщення в УНІАНі фейкових новин тільки стало приводом для виверження вулкану, який насправді давно палахкотів, розкидав кіптяву та  вивергався невеликими скандалами.

\"СвітланаТема обговорення етичних стандартів у журналістському середовищі давно назріла. Розміщення в УНІАНі фейкових новин тільки стало приводом для виверження вулкану, який насправді давно палахкотів, розкидав кіптяву та  вивергався невеликими скандалами.

Про журналістську етику забуто (чи й не пам\’яталося) на всіх рівнях і у всіх засобах масової інформації: на телебаченні, сторінках друкованих видань, у нових медіа: на сайтах, соціальних мережах, а особливо, у блогах (які не вважаю журналістикою, але, дискутуючи, варто було б пам\’ятати про етичні норми).

На мій погляд, ця проблема – порушення морально-етичних принципів журналіста – має три аспекти: журналіст – читач; журналіст – колеги; журналіст – влада.

В цьому матеріалі – про дотримання етичних норм у спілкуванні між журналістом та читачем.

Нехтування професійною етикою на сторінках газет та інтернет-видань видно неозброєним оком. Скільки разів доводиться читати прес-релізи замість повноцінних журналістських статей! Примітивний витвір прес-служб трішечки розширюється, додається фото та заголовок, і ставиться прізвище автора. Чи є такий матеріал заслугою журналіста? Чи працював він над збором інформації? Чи доклав зусиль, щоб інформація була збалансованою? Питання риторичні.

Мало того, часто трапляється, коли журналіст, отримавши прес-анонс, віддає його до друку, навіть не зателефонувавши та не перевіривши: чи вказані  особи взяли участь у заході, чи тема його не змінилася? Буває й таке, що захід зовсім відмінили, а матеріал опубліковано.

Проводячи моніторинг регіональних медіа у п\’яти областях України та Криму, експерти Українського освітнього центру реформ переконалися, що найгірше журналісти дотримуються у своїх матеріалах балансу (35% збалансованих публікацій у друкованих виданнях та 23% – інтернет-новин) та не відокремлюють факти від коментарів (відповідно 61% та 65% – дані за грудень 2012 року).

 «Останнім часом можна спостерігати цікаву тенденцію. Знаючи, що треба подавати факт та окремо від нього коментар, журналісти взагалі від коментарів відмовляються», – зазначає харківський експерт Юрій Хомайко.
Але це у кращому випадку, а в гіршому – придумують їх самі! Молода журналістка хвалиться подрузі у Фейсбуці: «Ох, сколько их было придумано в мою бытность работы в … газете» (!?) – яскравий приклад порушення стандартів достовірності і відокремлення фактів від коментарів. Хоча… дуже зручно, адже видуманий персонаж говорить якраз те, що потрібно журналісту, а не те, що відбулося насправді.

«Журналіст дорожить власним авторитетом та репутацією, несе не лише юридичну, а й моральну відповідальність перед суспільством за правильність повідомлень і справедливість суджень, поширених за власним підписом… » –(Кодекс професійної етики українського журналіста від 14 квітня 2002 року).

Про яку репутацію можна говорити, коли медійник придумує коментарі, адже йдеться про грубе порушення всіляких етичних норм! Про повагу до читача годі й говорити…
Авторка вже неодноразово говорила про те, що зі сторінок газет зникли публіцистичні матеріали, нариси, замальовки, фахові інтерв\’ю, аналітичні статті.

Окрема розмова щодо аналітики. Наприклад, у Донецьку працює  журналіст N., який може написати аналітичну статтю за годину-півтори на будь-яку тему. Тільки чомусь ця його здатність не викликає поваги у колег. Чому? Бо його, так звана, аналітика, присмачена власними мудрими слівцями і ще більш закрученим висновком, насправді насмикана з різних публікацій в інтернеті. І будь-який досвідчений читач, не кажучи про колег, відразу розуміє «звідки вуха ростуть» .

Кілька років тому, будучи головним редактором  журналу «Аспекти самоврядування»  Фундації «Україна США» , інтуїтивно відчула, що матеріал, запропонований одним із авторів, якийсь «підозрілий». Виявилося, що стаття один до одного списана з англійського першоджерела , яке вдалося віднайти в інтернеті. Дослівно!

Ось таку аналітику пропонують журналісти читачам, забуваючи про статтю Кодексу: «Привласнення чужих думок і творів, матеріалів частково чи повністю (плагіат) суперечить професійній етиці журналіста, є підставою для осуду його з боку колег і оцінюється ними як ганебний вчинок».

Інтернет, безсумнівно, має багато переваг, але, разом з тим, завдяки всесвітній системі комп\’ютерних мереж, деякі журналісти розучилися збирати інформацію, грунтовно аналізувати її і навіть думати логічно.

На одному з поважних сайтів прочитала інтерв\’ю досвідченої (!) журналістки, яка цитує свого героя: «А потім, у 1990-ті роки, прийшов інший страх: бути скинутим у шахту або бути вбитим під час розборок. Більшість людей на Донбасі з острахом згадує ті роки, коли бандити, мафія влаштовували там бійню, коли люди тисячами зникали, коли вбивали, серед іншого, вбивали і за слово. Мені казали, що чи не у кожній родині на Донбасі є родич, який постраждав у 90-ті роки ».

Вмикаємо логіку: в середині 90-х на Донеччині проживало більше 5 мільйонів осіб. Скільки людей мало загинути в такому разі? З іншого боку, якщо люди зникали тисячами, то це вже справжня диктатура Піночета! Я жила у ці роки в Донецьку і можу засвідчити: криваві бандитські розбірки за сфери впливу справді були, але те, що «у кожній родині на Донбасі є родич, який постраждав у 90-ті роки»  – відверта некомпетентність (щоби не сказати брехня). Що стосується «вбивали і за слово», то це вже й зовсім надумано. Та у журналіста навіть не виникло сумнівів у об\’єктивності, не те що бажання перевірити ці дані.

Чи повинен журналіст сліпо цитувати свого героя? Адже так народжуються міфи, які розділяють наше суспільство, нав\’язуються стереотипи, що посилюють прірву між сходом і заходом. Так порушується перша заповідь Кодексу етики: «Журналіст поширює і коментує лише ту інформацію, у правдивості якої переконаний».

За даними дослідження медіа і медіааудиторії, які проводила компанія InMind на замовлення Інтерньюз Нетворк восени 2012 року, 73% журналістів знайомі з Етичним кодексом журналіста, натомість 27% – незнайомі. За цими ж даними 43% редакційних колективів прийняли Кодекс, 14% – ні, а 44% –користуються тільки деякими його положеннями, але і в цьому разі рішення приймаються власником ЗМІ.

Можливо, ці цифри і пояснюють часті випадки недотримання етичних норм в українському інформаційному просторі? Адже майже третина журналістів справді уявлення не мають, що то за Кодекс, а більшість тих, хто знайомі, за вказівкою редактора швидко забувають про будь-які стандарти.

__________
Світлана Єременко

 *  *  *

PS: Коли матеріал вже був написаний, випадково натрапила у Фейсбуці ось на цю «дискусію».  https://www.facebook.com/yaroslava.artiushenko/posts/471709559528221
Скажу чесно, була в шоці. Це обговорення здалося мені не просто неетичним – цинічним! Якщо у нашому колі працюють журналісти, які сповідують такі професійні етичні «норми», то чи варто дивуватися «ведмедикам» на УНІАНі? Зрештою, судіть самі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *