Просвітницькі громадські дискусії у східних та південних регіонах України

З 1 травня по 30 вересня Інститутом демократії імені Пилипа Орлика реалізовано проект «Проведення серії просвітницьких громадських дискусій у східних та південних регіонах України з метою підвищення розуміння громадянами подій, що відбуваються у суспільстві під час кризи, та об’єднання країни».

Гострі протистояння, що розгорнулися в українському суспільстві з жовтня 2013 по травень 2014, продемонстрували низьку громадянську активність; нерозуміння суспільних процесів; відсутність патріотизму; вірність ще радянському світогляду; викривлене уявлення про Майдан, його досягнення та нову владу; нерозуміння євроінтеграційних перспектив у жителів Сходу та Півдня України. Після анексії Криму посилились небезпечні сепаратистські настрої у Луганську, Донецьку, Харкові, Миколаєві, Одесі, що призвело до збройного протистояння.

Така ситуація є загрозливою для майбутнього України як незалежної держави. Особливо небезпечні такі настрої напередодні парламентських виборів в Україні.  Тому метою проекту було покращення розуміння громадянами східних та південних областей ситуації у країні, переваг євроінтеграції, усвідомленню кроків нової влади, необхідності реформ, зокрема конституційної та посиленню єдності країни. Цьому мало сприяти проведення серії громадських дискусій, круглих столів із залученням експертів, фахівців, що спеціалізуються на даній тематиці (викладачів вишів), журналістів та лідерів громадських організацій.

Як і планувалося, медіа – заходи було проведено в обласних центрах Сходу та Півдня: Донецьку, Сумах, Дніпропетровську, Запоріжжі, Одесі, Херсоні, Миколаєві, Чернігові. Важливо, на медіа – заходи  запрошувалися і журналісти із західних регіонів. Такий діалог між представниками східних та західних ЗМІ сприяв взаєморозумінню, розвінчуванню міфів та стереотипів, які нав’язувалися всі ці роки ворожими силами, що працювали на розкол України.

Перед початком проекту було проведено попередній аналіз контенту в ЗМІ Луганської, Донецької, Сумської, Дніпропетровської, Запорізької, Одеської, Херсонської, Миколаївської, Чернігівської областей з метою визначення тем, які варто обговорити під час відкритих дискусій у кожному конкретному регіоні. В результаті було визначено теми:

«Місцеві вибори: за якими правилами граємо і які перспективи з цього вимальовуються?»; «Інформаційна агресія. Методи протистояння. Роль ЗМІ та НДО у розвінчуванні російської пропаганди та виробленні контрпропагандистських кроків\”; «Інформаційні війни: хто і як їх веде, і як можна їм протистояти. Роль ЗМІ та НДО в цьому процесі»; «Зміни до Конституції. Федералізація чи децентралізація? Роль ЗМІ та громадських організацій у контролюванні дій влади»; «Єдина країна. Громадянська єдність, боротьба з сепаратизмом та окупацією, протидія інформаційній агресії.»

\"Фотографія\"

 У медіа – заходах взяли участь 46 експертів із означених тем, більше 380 журналістів обласних, районних та міських видань, лідери громадських організацій. Результати були висвітлені в 250 виданнях, згадувалися у більш ніж 70 сюжетах. До досягнень проекту відносимо те, що замість 8 запланованих заходів завдяки залученню додаткових коштів було проведено 10.

Особливо великий резонанс та зацікавлення серед ЗМІ, редакторів та журналістів викликали круглі столи на тему : «Єдина країна. Громадянська єдність, боротьба з сепаратизмом та окупацією, протидія інформаційній агресії на прикладі Дніпропетровської (Одеської) області»  в Дніпропетровську та Одесі, у яких взяли участь 75 журналістів (Дніпропетровськ) та 65 журналістів (Одеса) з різних регіонів України. http://osvita.mediasapiens.ua/material/33774  Це говорить про те, що тема об’єднання України важлива та викликає жвавий інтерес у журналістів по всій Україні.

Досягненням проекту можна вважати те, що Інститут демократії імені Пилипа Орлика дав можливість регіональним журналістам та співробітникам районних медіа взяти участь у цікавих дискусіях, отримати нові знання та поспілкуватися між собою, адже вони зараз не часто мають таку можливість.

Ми отримали подяки від редакторів районних газет Одеської області, Чернігівської, Херсонської та пропозицію з Кривого Рогу проводити подібні дискусії у їхньому місті.

До участі у заходах вдалося залучити представників місцевої влади: заступника голови Дніпропетровської облдержадміністрації Бориса Філатова, Голову Запорізької ОДА Валерія Баранова, радника з питань інформаційної політики Дніпропетровської ОДА Бориса Брагінського, радника з питань інформаційної політики Зою Казанжи, Костянтина Красовського, заступника голови Тернопільської ОДА.

Завдяки проекту журналісти більше дізналися про проблеми інформаційної агресії, російської пропаганди та як можна їй протидіяти, що є надзвичайно актуальним в умовах неоголошеної війни Росії проти України.

Про зацікавлення редакторів та журналістів темами наших дискусій говорить і той факт, що замість запланованих двох годин, експертів тримали інколи більше трьох годин, бо було багато запитань, а замість запланованих 35 осіб у Дніпропетровську, наприклад, взяли участь 75 осіб і багатьом довелося відмовити.

Завдяки проекту вдалося з’ясувати, що журналісти районних газет, малих міст і містечок потребують інформації, фахових тренінгів, спілкування зі своїми колегами з інших міст і регіонів.

Виходячи з результатів проекту, Інститут демократії імені Пилипа Орлика рекомендує медіа-НДО більше працювати з регіональними журналістами не тільки великих областей, а й райцентрів та малих міст.

За результатами проекту С. Єременко підготувала лекцію – доповідь «Стан регіональних медіа» та виступила в креативному центрі «Часопис» перед науковцями, лідерами громадських організацій, журналістами.

Враховуючи побажання журналістів, проводити схожі громадські дискусії, круглі столи із залученням експертів, редакторів, журналістів, лідерів громадських організацій в обласних центрах Сходу та Півдня України варто і надалі. Такі заходи сприяють розумінню процесів, що відбуваються у країні в умовах неоголошеної війни Росії проти України, розвінчуванню міфів та стереотипів, протидіють російській пропаганді, підвищують патріотизм громадян. На ці заходи варто запрошувати журналістів різних регіонів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *