Про життя дітей занадто легко забути. Але Рада Європи має план, як притягнути Кремль до відповідальності.
Вибух, що стався цього тижня в головній дитячій лікарні в центрі Києва, є останнім і найжахливішим нагадуванням про військові злочини Владіміра Путіна. Вони не можуть залишитися безкарними. Саміт НАТО у Вашингтоні є слушним моментом не лише для того, щоб підтвердити свою підтримку обороні України, але й для того, щоб поглибити і прискорити розслідування російських звірств Міжнародним кримінальним судом (МКС).
Серед жертв атаки, яка зрівняла з землею більшу частину лікарні «Охматдит», є діти, які потребують трансплантацій, а також хворі на рак і ниркову недостатність. Кадри з телебачення показують хворих дітей серед руїн, підключених до крапельниць в очікуванні евакуації. Їхні страждання припали на жорстокий день численних атак по всій Україні, в яких загинула щонайменше 41 людина і 166 отримали поранення.
«Ми надсилаємо всю інформацію та докази про напади на Київ та інші міста України до прокуратури МКС», – заявив генеральний прокурор України Андрій Костін після обговорення нападу на дитячу лікарню з головним прокурором МКС Карімом Ханом.
Ці бомбардування показують, наскільки невибірковими стали російські ракетні атаки. Кількість загиблих дітей по всій Україні різко зросла – на 40% цього року порівняно з минулим – і кривава бійня цього тижня збільшує загальну кількість дитячих смертей з початку війни до більш ніж 600, а кількість поранених хлопчиків і дівчаток наближається до 1400.
Будь хто небайдужий до прав найуразливіших, не може мовчати, коли ми бачимо, як вбивають і калічать невинних дітей, коли бачимо невибіркові напади на школи і лікарні в Україні та інших країнах. Але про права дітей у зонах конфлікту занадто часто забувають, як я стверджував, коли писав нещодавно про Газу.
Дійсно, Росія вже намагалася приховати правду, заперечуючи факт обстрілу київської лікарні і стверджуючи, що діти були вбиті осколками української ракети ППО. Вони можуть намагатися приховувати правду, але недовго: київська влада заявляє, що знайшла залишки російської крилатої ракети.
МКС вже видав ордер на арешт Путіна і Марії Львової-Бєлової, російського уповноваженого з прав дитини, за депортацію і незаконне викрадення українських дітей до Росії. Минулого місяця МКС видав ордери на арешт колишнього міністра оборони Росії та начальника її військового штабу за їхню причетність до атак на українську електроенергетичну інфраструктуру.
І тепер також є неспростовні докази того, що російські солдати причетні до насильницьких зникнень людей, а також до сексуального насильства, катувань, жорстокого поводження та позасудових вбивств, у тому числі українських військовополонених.
Незаконне застосування хімічної зброї та касетних бомб також є предметом розслідування і, якщо це буде доведено, може стати ще одним порушенням, що кваліфікується як воєнний злочин і злочин проти людяності.
Усі ці злочини є наслідком основного злочину Путіна – злочину агресії. В ідеалі мали б існувати міжнародні механізми, що дозволяють переслідувати російських політичних і військових лідерів, відповідальних за незаконні дії, такі як вторгнення в Україну. Але юрисдикція МКС обмежена звинуваченнями у воєнних злочинах, злочинах проти людяності та геноциді, після того, як Україна сама звернулася до нього у 2013 році. Він не може мати юрисдикції щодо злочину агресії, якщо і держава-агресор, і держава-жертва не приєдналися до відповідних частин його статуту; Росія, звісно, не підписала його. Досі не було досягнуто згоди щодо відповідного альтернативного механізму притягнення Путіна до відповідальності за цей основоположний злочин.
На щастя, Рада Європи (РЄ) розглядає питання про те, які дії вона може вжити. У травні Комітет міністрів РЄ доручив своєму генеральному секретарю розробити можливий проект угоди між РЄ та Україною про створення спеціального трибуналу та статут такого трибуналу. Ця угода може бути підтримана розширеною угодою, відкритою для інших держав, які не є членами Ради Європи, а також для інших міжнародних організацій.
РЄ посилається на постійні численні повідомлення про звірства, порушення прав людини і міжнародного гуманітарного права, скоєні російськими військовими силами і маріонетками в Україні. Переслідуючи злочин агресії, трибунал також зможе відслідковувати процес, за допомогою якого в найближчому оточенні Путіна приймалися рішення про її вчинення. Консультації між понад 40 потенційними країнами-членами та іншими зацікавленими державами і партнерами все ще тривають – але, нарешті, згідно з планом Ради Європи приєднатися до України, Путін може бути притягнутий до відповідальності.
Всі країни повинні бути зацікавлені в тому, щоб Путін і його оточення не могли діяти безкарно, і саме тому так обурливо, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, чия країна нещодавно перебрала на себе головування в Раді Європейського Союзу, легітимізовував путінський режим, відвідуючи Москву.
Я вважаю, що новий уряд Великої Британії, прем’єр-міністр і міністр закордонних справ якого вже підтримали заклик до дій щодо злочину агресії, додасть терміновості в питанні притягнення російського керівництва до відповідальності за всю повноту заподіяної ним шкоди. Це стане сигналом про те, що агресори не можуть сховатися від переслідування, а воєнні злочинці, незалежно від того, чи є вони президентами, чи ні, не мають імунітету. Гніву і обурення недостатньо. Час діяти проти Путіна настав.
Гордон Браун
Гордон Браун – глобальний посол ООН з питань освіти, був прем’єр-міністром Великобританії з 2007 по 2010 рік.
(переклад з англійської. Вперше опубліковано у виданні The Guardian. Фото: Oleksandr Ratushniak/Reuters)