Два роки Інститут демократії імені Пилипа Орлика (ІДПО) досліджує російські ліберальні медіа, які декларують себе незалежними та, на переконання широкої аудиторії, засуджують агресивну війну РФ в Україні.
В той же час уважний слухач і глядач все частіше знаходить серед матеріалів таких ЗМІ повідомлення, які викликають, щонайменше, неоднозначну реакцію, а досить часто, відверте обурення.
Експерти ІДПО, спираючись на результати досліджень практики російських ліберальних медіа, підготували та видали книгу «Деконструктори правди», в якій аргументовано доводять, що ліберальні російські медіа маніпулюють інформацією, транслюють кремлівські наративи, розміщують неперевірені дані та поширюють російську пропаганду.
Вже кілька місяців ІДПО активно поширює книгу в Україні і за кордоном, використовуючи тематичні презентації та інші організаційні можливості. Винятково важливо, щоб широка іноземна аудиторія зрозуміла, що російські ліберальні медіа також опиняються серед тих, хто свідомо сприяє поширенню російської пропаганди.
Серед відгуків від читачів, які збирає ініціативна група авторів книги «Деконструктори правди», є і відгук українського медіадослідника Романа Горбика. Він з 2024-го року викладає в Університеті Цюріху (Швейцарія), але до цього кілька років працював зі шведськими студентами, зокрема в Університетах Еребру та Седертерна, а також і у найстарішому виші в країні — Уппсальському. Зараз на запрошення шведських організацій Роман проводить воркшопи на тему протидії дезінформації, а його останні наукові публікації присвячені історії та методам радянської та російської пропаганди та дезінформації. Вивчає він також і специфіку військової комунікації.
Роман прочитав книгу і поділився своїми думками стосовно її тематики, змісту та всієї проблеми інформаційного протистояння під час війни.
“Я вважаю, що це дослідження надзвичайно важливе, особливо на Заході. Тому що, на жаль, не всі західні дослідники та експерти розуміють, як саме працює російська пропаганда”, – наголошує експерт, і додає, що “не завжди розуміють, що вона дуже часто використовує якраз непрямі підходи, поширює наративи, які можуть бути критичні до російської влади, до самої Росії”.
“Як науковець, що займається саме вивченням російської, радянської традиції пропаганди та інформаційної війни в історичній перспективі, я можу сказати, що ще з радянських часів, ще з практик КДБ, якраз опозиційні критичні кола були одними з найбільш інфільтрованих. Це якщо говорити про дисидентське коло чи про коло еміграції, діаспори тощо”, – підкреслює Р. Горбик.
“Важливо розуміти, що російська пропаганда ніколи не приходить з прямим наративом про те, мовляв, який Путін чудовий, яка Росія чудова країна. І якраз саме серед російських опозиційних журналістів, серед російських опозиційних ЗМІ дуже зручно займатися інформаційною війною, яка спрямована на людей, що, можливо, і не мають великих симпатій до Путіна чи до російської влади. А це є одним з основних завдань російської пропаганди”, підсумовує фахівець.
Зазначимо, що книга «Деконструктори правди» доступна без обмежень на сайті ІДПО. Завантажити її можна у форматі pdf та epub українською та англійською мовами (pdf).