Учасники тренінгу «Співпраця волонтерів зі ЗМІ – про що варто і не варто інформувати. Як спілкуватися з пораненими, родинами загиблих, переселенцями,щоб не нашкодити?»
«Співпраця волонтерів зі ЗМІ – про що варто і не варто інформувати. Як спілкуватися з пораненими, родинами загиблих, переселенцями,щоб не нашкодити?» – такою була тема тренінгу, що відбувся 24 червня 2015 року у Херсоні. Учасники тренінгу – волонтерські групи, громадські організації та психологи, які допомагають українській армії та внутрішньо переміщеним особам, налагоджували комунікацію між собою та вчилися співпрацювати із журналістами.
Соціальний психолог, радник Міністерства оборони України, публіцист Олег Покальчукповідомив учасникам про питання логістики та особистої безпеки волонтерів, як не допустити професійного «вигорання». Окремо експерт зупинився на питанні, як працювати з учасниками бойових дій, і як формується у бійців посттравматичний синдром, його наслідки. Звернув увагу учасників не те, що починаються зміни з синдрому «бойової втоми», коли реакції бійця уповільнюються. Під час реального бою слід реагувати швидко, а солдатові ніби «все одно». В такій ситуації такого бійця краще на певний час ізолювати в рамках підрозділу або ближчого тилу.
Також експерт дав поради, як адаптувати в громаді військовослужбовців, які вже демобілізувалися, до чого мають бути готові члени родини. Дуже важливо бійців залучати до громадської активності, наприклад, до участі в клубах ветеранів (але не радянського зразка). Наприклад, у Дніпропетровську ветерани нинішньої війни та волонтерські групи об`єднуються для спільної роботи на користь армії. І такі об`єднання мають великий суспільно-політичний потенціал, – вважає Олег Покальчук.
Учасники, натомість, поділилися своїм досвідом. Зокрема, активістка Херсонського центру допомоги військовим Галина Уманець запитала, що має робити волонтер, коли дружина загиблого бійця категорично відмовляється від допомоги і досить агресивно реагує на пропозиції допомогти. Учасники-психологи відразу дали пораду, що нав`язувати допомогу не потрібно. І якщо людина в кризовому стані агресивно реагує, то краще дати їй інформацію і тимчасово залишити.
Представник фонду «Джерело життя» Андрій Калита поділився своїм досвідом навчання в Ізраїлі і наголосив, що для України практики примирення дуже корисні і їх необхідно впроваджувати.
У другій частині тренінгу медіаексперт, виконавчий директор Інституту демократії ім. Пилипа Орлика Світлана Єременко вважає, що «ми знаходимося під інформаційною окупацією Російської Федерації всі 23 роки нашої незалежності, адже весь цей час у нас виходили російські видання «Московский комсомолец», «Комсомольская правда», «Известия» тощо. В Україні працювали медіа-менеджери, журналісти, ведучі, які приховано чи відверто пропагували проросійські цінності, проросійські погляди, такі поняття, що ми «єдина країна», «єдиний народ», що у нас спільне минуле, то чому ж не може бути спільного майбутнього. У Криму, в Донецькій і Луганській областях працювали проросійські громадські організації, в які вкладалися величезні кошти сусідньою державою, щоб вони вели приховану чи відверту антиукраїнську пропаганду. Ми бачимо, що наші канали активно демонструють російські серіали, шоу, мультфільми, а в книгарнях досі переважають книги, видані в РФ чи російськомовні». І тепер українське суспільство має докласти багато зусиль, щоб ця ситуація змінилася.
Саме тому волонтерські групи мають активно співпрацювати із засобами масової інформації, постійно інформувати про свою діяльність. Учасники тренінгу навчились створювати інформаційний привід та обговорили етичні питання інформування. Так, Світлана Єременко наголосила, що не варто зловживати фотографіями поранених бійців, не можна узагальнювати інформацію та вказувати персональні дані людей, про яких пишеш.
Нагадаємо, що подібні тренінги відбувалися і в інших регіонах Україні. Захід проводиться Інститутом демократії імені Пилипа Орлика (Київ) за підтримки Посольства США. Локальний партнер у Херсонській області «Інформаційний Ресурсний Центр «Правовий простір»
________
Ольга Жукова, ІРЦ «Правовий простір»