Протидія дезінформації, особливо в умовах потужної інформаційної війни та реальної агресії з боку Росії, – це справа не тільки владників, науковців, громадськості, а й широкого загалу активних, небайдужих громадян, які звикли мислити критично.
Такий висновок зробили учасники семінару-тренінгу «Як стати медіаграмотним, або Як врятуватися від пропаганди та маніпулювання свідомістю?», який відбувся 8 вересня у Чернівецькій обласній універсальній науковій бібліотеці імені Михайла Івасюка.
Аудиторію склали майже тридцять працівників сільських, а також чернівецької міської та обласної бібліотек. Ставила маркери вирізнення достовірної інформації від недостовірної (за європейськими стандартами) та давала практичні поради, як розпізнати «фейк», «джинсу», пропаганду, як перевірити джерела, автора, мету медіа-меседжів, заслужений журналіст України Тетяна Смолдирева – медіаексперт Інституту демократії імені Пилипа Орлика, доцент кафедри журналістики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
«Раніше, коли я переглядала теленовини, не звертала увагу на якість інформації, на такі вимоги до неї, як обов’язкове посилання на джерела та висвітлення різних точок зору, відокремлення міркувань від фактів, – ділиться враженнями від шестигодинного навчання-дискусії бібліотекар Мар’яна Шкрібляк. – Дізнавшись про стандарти якості, адреси та можливості перевірки й аналізу інформації, буду застосовувати ці знання, сприймати не на віру, а критично».
Директор Чернівецької ОУНБ Наталія Філяк сподівається, що здобуті знання не будуть «законсервовані»: «Ми запросили здебільшого сільських бібліотекарів, бо вони ближче до людей, а тепер налаштовані зорганізувати тематичні читацькі конференції, тим більше, що отримали від тренера добротний роздатковий матеріал, мають інтернет-доступ до посібника практичної медіаграмотності, виданого Академією Української Преси, професійних сайтів».
Захід проведено Інститутом демократії імені Пилипа Орлика (Київ) за підтримки USAID через Інтерньюз.