Тренінг для волонтерів «Боротьба зі страхами, панічними настроями, тривожними очікуваннями. Налагодження співпраці зі ЗМІ; етичні питання: як варто інформувати, щоб не завдати шкоди», який відбувся в залі Хмельницької обласної державної адміністрації, викликав велике зацікавлення волонтерів і журналістів.
У тренінгу взяли участь волонтери з різних громадських організацій: «Автомайдан-Хмельниччина», «Стоп Корупції», «Подих Надій Націй», «Мистецька сотня «Гайдамаки», «Центр Добриня», журналісти, переселенці, військовий психолог, представники облдержадміністрації та обласної ради.
Захід відкрив заступник голови облдержадміністрації Олег Кузмінчук. Він привітав учасників і представив тренерів: Світлану Єременко, медіаексперта, виконавчого директора Інституту демократії ім. Пилипа Орлика, який і став ініціатором заходу, та Олега Покальчука, військового психолога, письменника, публіциста. Олег Кузмінчук підкреслив важливість та актуальність такого заходу для громадськості Хмельниччини, де чимало військових, що повернулися з АТО, й переселенців.
Гармонізуйте простір довкола себе
Олег Покальчук розповів учасникам про психологічні аспекти спілкування з пораненими, родинами загиблих, переселенцями. Психолог розтлумачив, що таке страх і чому важливо розуміти його природу. Адже часто саме страх лежить в основі психологічних розладів, посттравматичного синдрому, депресій, суїцидів та емоційного «вигорання» самих волонтерів. Олег Покальчук навів приклади того, як політики маніпулюють людьми за допомогою страхів. Він наголосив на важливості дотримання особистої безпеки волонтерів, порадив, як вчасно розпізнати посттравматичний синдром, розповів про особливості спілкування з воїнами, що повернулися з війни, переселенцями. Порадив, як боротися з панічними настроями, вчасно зауважити в себе чи колег симптоми та не допустити професійного «вигорання».
–Ми можемо контролювати свою поведінку і, до певної міри, свої психо-соматичні реакції, але тільки за певних обставин. Коли ми розуміємо, що з нами відбувається. Тобто критичний розум і раціональна свідомість – це єдиний ефективний засіб для психічного самозахисту. Все інше – це технології. Але якщо у вас немає цього, то ніяких чарівних паличок, заклинань і чарівних способів задешево отримати собі психологічну стабільність не існує.
У своїх відгуках учасники тренінгу відзначили, що спілкування з Олегом Покальчуком їх надзвичайно вразило. Вони дуже багато почули для подальших роздумів та зрозуміли, як потрібно діяти в тих чи інших ситуаціях. І, найголовніше, поради фахівця допоможуть зберегти життя у стресових ситуаціях, які вже не раз доводилося переживати не тільки військовим, а й волонтерам на цій неоголошеній гібридній війні. Роман Швороб, офіцер -психолог сказав, що «отримав багато відповідей на свої питання і буду використовувати отримані знання в своїй роботі з військовими».
Олег Покальчук також дав конкретні поради, як долати страх. Він рекомендував жити тут і зараз. Локалізувати свою систему координат до дуже практичних і простих речей. «Коли у вас намальовується чергова глобальна проблема, то дуже корисно спочатку прибрати у квартирі. Помити посуд. Бо коли ти розумієш, що можеш впорядкувати простір довкола себе, то ти відчуваєш, що на щось впливаєш, – каже Олег Покальчук. – Коли ваша свідомість сприймає, що ви можете щось робити з фізичним простором довкола себе, то значить «зрада» зменшується. Треба створювати ситуації, при яких відбуваються невеличкі зміни простору чи ситуацій довкола вас на краще (але не треба героїчно згорати на роботі). Тактика дрібних позитивних кроків. Кожного дня зробіть щось хороше. Собі. Потім ближньому. Але спочатку собі. Закликаю до здорового егоїзму. Гармонізуйте простір довкола себе.» – радить психолог.
Під час спілкування з експертами волонтери в різних регіонах часто скаржаться на журналістів: преса або не звертає уваги на їх виснажливу повсякденну роботу, або ж подає недостовірну інформацію про їх діяльність, маніпулює. В той же час журналісти мають багато претензій до волонтерів, мовляв, вони не йдуть на контакт, не вміють себе «подати», підготувати прес-реліз тощо. Інколи журналісти розкривають секретну, або приватну інформацію, яку отримали зокрема від волонтерів . Про те, як співпрацювати з журналістами розповіла Світлана Єременко.
Пані Світлана порадила волонтерам не чекати на увагу від ЗМІ, а самим іти на зустріч у співпраці з журналістами. Перш ніж спілкуватися з пресою, варто поміркувати про інформаційний привід. Подумати, чому те, що ви хочете сказати суспільству, є важливим та цікавим. Також медіаексперт порадила, як правильно обрати формат спілкування та підготуватися до брифінгу, прес-конференції, круглого столу. Якщо певна подія чи проблема потребує ширшого обговорення, участі не тільки однієї організації, а й залучення представників влади чи експертів, потрібно обирати формат круглого столу. «Але дуже важливо підготувати доповідачів до виступу, переконатися у їх компетентності, адже трапляється, що, побачивши журналістів, камери та мікрофони, учасник круглого столу може перехвилюватися й нічого не сказати», – говорить медіаексперт.
Усі формати – брифінг, прес-конференція та круглий стіл – передбачають підготовку прес-анонсу, в якому буде викладена тематика заходу, а також місце і час його проведення. Після проведеного заходу обов’язково потрібно підготувати прес-реліз, де будуть коротко викладені основна інформація про подію, тези виступів, а також фактаж: імена, дати, цифри, назви – тобто саме те, в чому журналісти можуть легко помилитися. Прес – реліз також дає можливість досягнути ширшого висвітлення події у ЗМІ. І дуже важливо перевіряти інформацію, адже публікація фейків є підігруванням в інформаційній війні, наголосила експерт.
«Чи етично фотографувати важкопоранених, майже оголених бійців АТО, які перебувають без свідомості, і викладати ці фото у соціальні мережі?» – запитує Світлана Єременко. Дуже часто самі бійці ображаються на волонтерів та родичів, які оприлюднюють такі світлини. Волонтери погодились, що варто подумати про інші шляхи збору коштів, такі, які не принижують важкопоранених та не порушують їх прав.
Світлана зауважує, що інколи саме волонтери можуть тактовно зупинити журналістів, які порушують кодекс журналістської етики та моральні принципи. Медіа-експерт навела приклади, коли журналісти у своїх публікаціях про проблеми військових, поранених, а також переселенців порушують етичні норми і права людини. Психологи – волонтери кажуть, що інколи одне нетактовне слово журналіста чи одна публікація, нівелюють роботу психологів за кілька місяців, а то і рік. Часто це трапляється якраз з подачі волонтерів, які тісно працюють з цими людьми, користуються їх довірою, надають журналістам інформацію та коментують події. Тому Світлана Єременко закликала волонтерів бути більш чутливими, толерантними і завжди пам’ятати про те, що ці люди і так багато вистраждали.
Під час спілкування з Світланою Єременко виникла гостра дискусія про те, хто більш відповідальний за поширену інформацію: журналісти чи волонтери? Артист-волонтер Віктор Шайда з «Мистецької сотні «Гайдамаки» стверджував, що на Хмельниччині вони дуже продуктивно та якісно співпрацюють з журналістами. А в соціальних мережах та інших джерелах поширюють лише достовірну та актуальну інформацію, яка тільки допомагає пораненим, переселенцям та військовим, підтримує і надихає їх. Інші волонтери запитували медіа-експерта, чому така слабка інформаційна політика держави, обурювалися тим, що деякі ЗМІ проводять антиукраїнську політику, і держава не проводить контрпропаганду.
«Ми надзвичайно плідно провели час, спілкуючись зі столичними експертами, – зазначила волонтерка Благодійного фонду «Подих Надій Націй» Тетяна Юзепчук. – Справді, лише на голому ентузіазмі багато корисного не зробиш: потрібно вміти і знати багато важливих речей. Про них ми і дізналися з розповідей Олега Покальчука. А завдяки Світлані Єременко замислилися про необхідність нових форм спілкування з журналістами, організацію брифінгів, круглих столів, прес-конференцій, про які детально розповіла медіа-експерт.»
Учасники заходу, організованого Інститутом демократії ім. Пилипа Орлика, зазначили, що тренінг такого рівня вперше проводиться в Хмельницькій області та висловили сподівання, що подібні зустрічі відбуватимуться і в майбутньому. Вони дуже актуальні та потрібні сьогодні.
Подібні тренінги для волонтерів і журналістів Інститут демократії імені Пилипа Орлика проводить в різних містах України за підтримки Посольства США. Тренери – Олег Покальчук та Світлана Єременко – побували в Луцьку, Херсоні, Чернівцях,Тернополі, Дніпропетровську, Запоріжжі та інших містах. Захід відвідали більше 450 учасників волонтерського руху та журналісів. Як розповідає Світлана Єременко, відразу після Майдану фахівці ІДПО почали проводити заходи для журналістів (круглі столи, медіа-дискусії, тренінги) з питань інформаційної війни та протидії російській пропаганді. Їх активно відвідували й волонтери, які виявили велику зацікавленість і ставили багато запитань. Тому й виникла ідея організувати окремі тренінги саме для волонтерів, щоб надавати необхідну інформацію. Тож волонтери можуть і надалі звертатися за порадою до експертів Інституту або ж до координаторів на місцях.
Контакти: Анастасія Ткаченко
тел.: 098 794 03 00