Заява журналістів, медійних та правозахисних організацій України щодо «інтерв’ю» з політв’язнем Станіславом Асєєвим в ефірі «Россия 24»

Асєєв

17 серпня 2018 року російський державний телеканал «Россия 24» випустив в ефір відеоматеріал Олександра Сладкова, який був присвячений донецькому журналісту Станіславу Асєєву. Це перший фактичний доказ утримання Асєєва в полоні угруповання «ДНР» з дня його зникнення в 2017 році в місті Донецьку. І, на жаль, не перший випадок, коли російські медіа грубо порушують правила, норми та етику роботи журналістів під час збройних конфліктів та при підготовці інформації про заручників або військовополонених.

Ми, журналісти, українські медійні та правозахисні організації, висловлюємо глибоке обурення появою цього матеріалу, який порушує всі можливі етичні стандарти і професійні норми журналістики. Ми маємо підстави припускати, що задля випуску «зізнання» журналіста Станіслава Асєєва до нього було застосовано заходи фізичного або психологічного впливу. Така неприпустима практика вже була застосована у 2014-2015 роках щодо полонених у так званих «ДНР» та «ЛНР» українських журналістів, коли однією з умов звільнення журналіста з полону було надання подібного інтерв’ю.

Взяття та утримання заручників, яким у даному випадку є журналіст Асєєв, так само як і примус свідчити проти самого себе, є відвертим та грубим порушеннями норм міжнародного гуманітарного права, і подібний сюжет є водночас і доказом, але і ганебною та цинічною «популяризацією» й нормалізацією таких порушень, що неприпустимо з точки зору елементарних законів гуманності. Підготовка і випуск подібних медіасюжетів і з моральної, і з етичної, і з правової точок зору є несумісним зі статусом та роллю медіа у демократичному суспільстві.

Наголошуємо, що подібний матеріал не можна вважати журналістським з таких підстав:

  1. У матеріалі відсутні факти як такі: нічого невідомо ані про умови утримання Асєєва, ані про його доступ до можливостей захисту, про стан його здоров’я, про наявність реальних доказів «порушення», яке йому інкримінується.
  2. Матеріал побудований виключно на особистій думці автора про заручника. З огляду на формат і зміст відео – мета цього матеріалу не інформування аудиторії, а донесення загалу повідомлення, що вигідне як самопроголошеній «владі» частини Донецької області, так, очевидно, оскільки цей матеріал вийшов в ефірі російського державного каналу, і російській владі. Це грубо порушує журналістські стандарти, етику та призводить до роздмухування конфлікту.
  3. Автор сюжету вдається до відвертих маніпуляцій, приниження та морального знущання над заручником.

Нагадуємо, що серед базових рекомендацій ОБСЄ для журналістів, які готують матеріали про потрапляння в заручники конкретних людей, є такі:

  • інформацію слід перевіряти ретельно і виключно у компетентних джерел;
  • журналіст зобов’язаний подавати інформацію, посилаючись на факти, походження яких він/вона знає, і чітко вказувати на свої джерела.

Водночас, у матеріалі Сладкова про Асєєва все це відсутнє. Замість цього автор надає власні трактування слів полоненого та активно просуває особисту думку.

У зв’язку з вищевикладеним, ми, журналісти, українські медійні та правозахисні організації звертаємося до міжнародних міжурядових і неурядових організацій та профільних інституцій, до дипломатичних представництв у Росії й Україні та до урядів демократичних країн із закликом:

  • рішуче засудити випуск подібних медійних матеріалів та чітко зазначити, що це є несумісним зі статусом та роллю медіа у демократичному суспільстві;
  • вжити всіх можливих зусиль, щоб зупинити практику знущання над журналістом Станіславом Асєєвим, який утримується в заручниках, і добитися його негайного звільнення;
  • докласти максимум зусиль для того, щоб представники, уповноважені ОБСЄ та Червоного Хреста негайно організували зустріч з Асєєвим у місці утримання та з’ясували факти про умови його перебування, стан здоров’я та іншу важливу інформацію і надали її суспільству.

Ми закликаємо Міжнародну федерацію журналістів, членом якої є Союз журналістів Росії, виступити проти використання засобів масової інформації як інструмента пропаганди та сприяння конфліктам і грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права.

Ми також закликаємо Союз журналістів Росії висловити свою позицію щодо появи матеріалів з грубим порушенням стандартів та етики журналістської роботи в ефірах російського телебачення та вжити необхідних заходів для того, щоб подібні матеріали більше не з’являлись в російських ЗМІ.

Зі свого боку, ми, журналісти, українські медійні та правозахисні організації, у подальшому відмовляємося визнавати статус професійних медіа та/або журналістів за суб’єктами, що здійснюють інформаційну діяльність, та їх представниками, які припускаються подібних, несумісних із цим статусом, практик.

Підписанти:

ГО «Детектор медіа»

ГО «Інститут масової інформації»

Донецький інститут інформації

Texty.org.ua

Інститут демократії ім. Пилипа Орлика

Національна спілка журналістів України

Український Кризовий Медіа-Центр

«Заборона», ГО «Крос Медіа»

ГО «Інтерньюз-Україна»

Лабораторія цифрової безпеки

Центр демократії та верховенства права

Незалежна медійна рада

ГО «Громадське телебачення»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *