Днями в румунському місті Констанца відбулася міжнародна наукова конференція
«Чорноморський регіон після ключових виборів 2024 року».
Науковці, експерти, дипломати з різних країн, зокрема Румунії, України, Грузії, Туреччини, Молдови зібралися, щоб обговорити нагальні питання безпеки та геополітичних змін у регіоні. Ці теми набувають великої значущості в контексті російської агресії проти України і виборів у США та Молдові.
Політолог, дипломат, голова організації «Black Sea House Association” Дорін Попеску констатував, що Москва, схоже, просуває імперіалістичний гегемоністський проєкт СРСР-2, спрямований на колишній радянський простір. Першим етапом плану є спроба підпорядкування України.
Це вторгнення є лише початком. Республіка Молдова та Грузія вважаються найближчими цілями в цих зусиллях.
“Ми бачимо, що на останніх парламентських виборах Грузія програла битву Російської Федерації в гібридній війні. У Кишиневі лише рятівне втручання діаспори врятувало Республіку Молдова від подібної катастрофи”, – зазначив експерт.
За його словами, вибори 2024 року, які відбулися в країнах регіону, продемонстрували, що Заходу життєво необхідно вийти з «парадигми анемії», з якою він досі ставиться до Чорноморського регіону.
Також одним із головних викликів, що стоять перед країнами чорноморського регіону – захист спільного інформаційного простору від російської пропаганди. На цю проблему звертали увагу більшість з делегатів.
Зокрема експертка Інституту демократії імені Пилипа Орлика Ірина Авраменко презентувала учасникам конференції нову книгу ІДПО «Деконструктори правди».
Це результати дворічного дослідження російських «опозиційних медіа” аналітиками Інституту, який системно займається підвищенням рівня медіаграмотності та протидіє російській пропаганді і дезінформації. Книга видана англійською мовою, для того щоб міжнародна аудиторія змогла побачити справжнє обличчя “незалежної” російської журналістики.
(Нагадаємо, українську версію можна прочитати на сайті idpo.org.ua).
Під час конференції Ірина Авраменко детально ознайомила іноземних колег з метою та результатами дослідження та продемонструвала найбільш поширені маніпуляції, які використовують російські “ліберальні медіа”.
Видання викликало жвавий інтерес серед гостей заходу, і книжок виявилося недостатньо для всіх охочих.
“Це було дуже цікаво для міжнародної аудиторії, – прокоментував виступ Ірини Авраменко відомий політичний експерт, доцент кафедри гуманітарних, соціальних і політичних наук Сучавського університету імені Штефана чел Маре (Румунія), міжнародний тренер з аналізу та спростування фейків Марін Герман. “Це нішова тема. Дуже мало обговорюються на території Східної Європи і в Румунії наративи так званих “вільних медіа” Росії, які де факто не є ЗМІ на території Росії, а це переважно більшість журналістів, що не живуть в Росії і не можуть там діяти. З моєї точки зору, можна популяризувати ці наукові результати надалі в більш широкій аудиторії. Дуже важливо, що ця книжка є англійською мовою. Варто інтегрувати ці наукові результати і цей аналіз в ширший спектр досліджень, які стосуються токсичних, фальшивих наративів. На майбутнє можна обдумати такий широкий формат дослідження за участю експертів з різних країн”, – вважає пан Марін.