ТК Західної України зосереджені переважно на темі війни та виживання населення в умовах обстрілів та блекаутів. Інші теми (соціальні, міжнародні, життя громад, навіть поодинокі публікації зі сфери культури й релігії) хоча й менше представлені, проте все одно так чи інше позначені ракурсами війни. У контенті збільшилася кількість негативно забарвлених новин, які сприймаються з напруженням і тривогою. Такого ж роду фото та відеоряди, іноді заблюрені через шокуючий кадри. Такий контент посилює депресивне світовідчуття. Новинам бракує повноти, щоб читач між реально оцінити ситуацію, вони нагадують телеграфні повідомлення, до того ж зачасту з ненадійних джерел. Неінституціалізованість ТК дозволяє їм не дотримуватися журналістських стандартів, що, звісно ж, позначається на якості контенту. Водночас місцеві ТК все ж намагаються бути якомога ближчими до аудиторії, виконуючи функцію інформування-оповіщення, оперативно подаючи важливу інформацію про пуски ракет, вимкнення світла тощо.
Об’єктом моніторингу стали ТК Західної України: Запальничка. Новини Заходу України, Захід Головне, Івано-Франківськ 24/7, Львівич, Рівне Головне, Типовий Львів, Труха Львів, Хмельницький LIVE. Проаналізовано 721 допис.
Теми
У контенті ТК продовжує переважати тема війни в різних ракурсах (29,5%). Це трохи більше, ніж у попередні моніторинги. Виняток — два львівських ТК, які подають здебільшого місцеві новини: Типовий Львів не пише про події на фронті, Труха.Львів має 9 публікацій, в той час коли інші ТК цій темі присвячують щодня по декілька новин, на деяких вона основна: Запальничка — 64% матеріалів про війну. Це відстеження карти бойових дій, інформація про запеклі бої, розстріли українських військовополонених, атаки на об’єкти критичної інфраструктури, «прильоти» по цивільних об’єктах, людські втрати, збиття ракет та «шахедів» в західних областях… Вони доповнені шокуючими фото та відео, іноді заблюреними. Івано-Франківськ 24/7, Рівне.Головне подають телеграфно, як і Хмельницький LIVE (до прикладу: Один «шахед» неподалік Хмельницького, ще 2 — на Старокостянтинів; «Шахед» з Житомирщини перелетів на Хмельниччину, — моніторингові групи; 2 «шахеди» перелітають з Хмельниччини на Рівненщину, — моніторингові групи і т. п.).
На другому місці у тематичному спектрі новини про життя в умовах війни (11,5%), адже війна позначається на житті кожної родини — мобілізацією, блекаутами, повітряними тривогами, інфляцією… Це й перенесення навчання в школах у дистанційний формат через «замінування», розгортання пунктів незламності, статистика щодо кількості населення без світла і води, зупинки транспорту, чергові обстріли (Тернопіль, Львів), прогнози щодо ймовірної еміграції українців від тягаря випробувань… На цей раз не виявилося жодної публікації про ВПО, очевидно, через те, що внутрішні переселенці вже інтегрувалися в нові громади, їхні проблеми певною мірою вирішуються. Не згадували й про волонтерів. Частково згадали біженців в країнах ЄС (ймовірність їхнього повернення в Україну).
Типовий Львів живе поза війною, місцевими новинами (стрічка новин за 25.11, впереміш з немаркованою рекламою): На вул. Сумській у Львові стався вибух – ймовірно, через витік газу; Пішла хвиля «мінувань» у навчальних закладах Львова; Реклама Ватсонс; З сьогодні, 25 листопада, у Львові розпочнеться ремонт на частині вулиці Сяйво; На кордоні з Польщею у пункті пропуску «Краківець» працівники митниці виявили більше 120 одиниць брендового одягу; Кадри смертельного автонаізду; Справжня BLACK FRIDAY в MarkoSoli; На Львівщині група мисливців вбила трьох козуль — Екологічна служба; У Львові п’яний водій влаштував перегони з патрульними… і т. д. Така ж редакційна політика Труха.Львів — місто і життя людей: щоденні «замінування» львівських ТРЦ та навчальних закладів, очевидно, для дестабілізації ситуації, затори на дорогах, оперативні повідомлення про графіки відключення світла, аварії на тепломережах, початок шкільних канікул, перейменування вулиць, підготовка містян до нового року, організація ветеранського ярмарку… — локальні проблеми та турботи. Всі ТК швиденько повідомили про те, що у 2025 році змінять світлофори (відповідно до наказу абревіатури УкрНДНЦ). Шкода, що без розшифрування та уточнень: чия ініціатива? яка мета та необхідність? яка вартість? Натомість соцмережі переповнені коментарями, здебільшого негативними — як про подію, що відвертає увагу та ресурси від важливішого.
Щодо інших тем, то проблеми місцевих громад займають чи не десятину контенту (9%), економічна проблематика (8%) привертала увагу станом української енергосистеми, знищенням її об’єктів, підвищенням податків та військового збору, зростанням вартості пального, акцизів та цін на окремі товари (За 3 роки повномасштабної війни зросли ціни на продукти до 208%, — інфографіка (Львівич), введенням Е-гривні, збоями у роботі банків через кібератаки, заявками на отримання так званої «тисячі Зеленського»… ТК використовували опитування аудиторії щодо цієї ініціативи та інших соціальних й політичних питань (поступки територією, членство в НАТО та ін.).
Контент ТК втратив інші, не менш важливі, теми: соціального захисту та охорони здоровя (2,5%), культури (0,5%), освіти (0,4%), корупції (0,3%), самоврядування (0,1%), історії (0,1%)… Зрозуміло, увага зосереджена на війні та на щоденному житті українців, які третій рік несуть тягар важких випробувань і живуть під гаслом «Стоїмо!».
Залишається важливою міжнародна тематика (5%). Переважно це інформація про те, як світ реагує на війну в Україні, чого очікувати від виборів Президента США та якою може бути політика Трампа щодо України. Йшлося про заяви міжнародних лідерів, про можливе заморожування війни, про виділення військової та економічної допомоги Україні, отримання озброєння, про міжнародні переговори та версії з приводу закінчення війни (ймовірні перемовини з росією, можливі поступки, запрошення України в НАТО). Наприклад: У Білому домі визнали, що протягом найближчих місяців Україну можуть примусити до перемовин з Росією і до відмови від територій, — The Washington Post, США не планують передавати Україні ядерну зброю, — Newsweek (Запальничка). Активно ТК відстежували антиурядові протести у Грузії. Найбільше уваги до міжнародних новин на ТК Запальничка (14%) та Захід.Головне (10%).
Цей моніторинг зафіксував, що кількість кримінальних новин (10,7%), як і повідомлень про надзвичайні ситуації (8%) зменшилася вдвічі — раніше це була чи не третина контенту ТК. 10% контенту ТК займають рекламні матеріали (не позначені як такі).
У тих місцевих ТК, які пишуть про локальні події, вочевидь, є проблеми з наповненням, або вони слабко розуміють суть інформаційних приводів, оскільки новиною може стати будь-що, далеке від суспільної значущості: випадковий конфлікт у трамваї, святково прикрашений автомобіль на вулиці, собаки на пішохідному переході та ін. Яка мета таких повідомлень, про ЩО вони?
Рівне Головне: Влаштував перегони з поліцією пʼяний водій 🤯 Поліція помітила ВАЗ, який їхав з поломкою. Його намагалися зупинити, але авто не зупинялося.
Типовий Львів: Величезні черги у «Форумі» в магазин ZARA через «Чорну П’ятницю», — очевидці.
Хмельницький LIVE: Через скільки часу потрібно робити дівчині пропозицію після знайомства, – опитування хмельничан; Запитали хмельничан, чи влаштовують їх ціни на яйця в магазинах. ВІДЕОопитування.
Труха.Львів: Виховані львівські песики 😄 Собачки дотримують ПДР і до «Вікторії Гарденс» біжать по пішоходу. Треба декому повчитись. Поставте ❤️ хвостатим.
Начебто є тріада, на якій тримається новина: Що? Де? Коли? Та у читача залишається купа запитань. Так і хочеться вигукнути: і що?!
Тональність
У контенті ТК зросла кількість новин з негативною тональністю (51%). Це зрозуміло, адже повідомлення про обстріли, повітряні тривоги, блекаути, знищення інфраструктури додають в інформаційну стрічку багато тривожності. Менше новин, які можна назвати нейтральними, — 28%, позитивних теж поменшало — 21%. Вважаємо, що такий психологічно важкий для сприйняття контент, перебір негативної інформації може спричиняти депресивний стан, посилювати внутрішню тривожність. На тлі цього деякі ТК невиправдано зловживають чутливим сенситивним відеоконтентом. Наприклад, Труха.Львів:
ПЗДЦ! Відео моменту збиття пішоходу у Бабино. Відео має чутливий контент! Нагадаю, аварія сталась (https://t.me/lvivtruexa/24728) 22 листопада. Людину переїхали тричі. Це просто жах. Моторошно дивитись.
До цих слів додається незаблюрене відео. Для чого це? Що дає аудиторії, яка й так емоційно перенасичена негативом? Це травмуючий людей контент! Немає жодної суспільної необхідності поширювати такі кадри.
Матеріали з ознаками замовності
На замовність оцінено 715 публікацій. Виявлено 13 з ознаками комерційної та політичної замовності (1,8%), 49 немаркованої реклами (6,9%). Не зважають на законодавчу норму маркування реклами Львівич — 16%, Івано-Франківськ 24/7 — 12,7%, Типовий Львів — 11%. ТК в основному рекламували акції торгових марок до Чорної п’ятниці, оргтехніку, послуги банків, криптовалюту, ІТ-професії, пальне. Приховану рекламу подавали від «Сільпо», Розетка, SOVA, OLX, Monosushi, MerLyn, COMFY, ОККО, Vodafone, CasinoClub та інші. Послідовно позначають рекламу як таку, відокремлюючи від новин, Хмельницький LIVE та Труха. Львів.
Не обійшлося без політичної замовності (Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо тепло зустрівся з Петром Порошенком у Монреалі. Ця зустріч нагадує про давню співпрацю: уряд Трюдо активно підтримував зусилля Порошенка у зміцненні української армії ще задовго до початку повномасштабного вторгнення росії — Львівич) та подекуди одвертого чорного піару (Шабунін, Стерненко, Бутусов — не активісти, а «боягузи та ухилянти», – вважає офіцер ЗСУ Надія Савченко (Запальничка).
Відвертої пропаганди на ТК Західного регіону України не зафіксовано. Виявлено один прихований проросійський меседж (Рoбота «Орєшніка»), який опублікував Захід.Головне, по-суті повторивши меседж про вражаючі можливості зброї окупантів.
До фейкових можна віднести шість дописів: Буданова планують звільнити, а на його місце призначити більш лояльну персону (Запальничка), Ворог готується до масштабного наступу в Запорізькій області (Запальничка та Захід.Головне), З 1 грудня в Україні може бути розпочата мобілізація студентів (Захід.Головне), Львівʼяни, ГПВ скасовано! – обленерго (Типовий Львів), Закон про підвищення податків набуде чинності з 29 листопада, – Гетманцев (Хмельницький LIVE). Тож адмінам потрібно краще перевіряти інформацію перед її оприлюдненням.
Дотримання стандартів медіа
На стандарти оцінено 128 публікацій (за вибіркою генератором випадкових чисел). Середня оцінка — 7,61 бали (з 12 можливих).
Найгірше з балансом інформації — 0,15 балів з 2 можливих: ТК за поспішністю й прагненням до оперативності його практично ігнорують.
Часто-густо немає посилань на джерела або вони неточні, загальні, відтак достовірність — 1,23 бали. Серед джерел інформації переважають коментарі енергетиків, представників влади, ДСНС, поліції, військових, міжнародних лідерів. Чіткі посилання надають достовірності контенту. Однак не завжди і не всі ТК не вказують джерела інформації (Рівне Головне: ЗМІ: Буданова хочуть зняти з посади з кількох причин…); Звичними стали формули «нам пишуть, як стало відомо, повідомляють, щось коїться, #меніпишуть, що…). Часом адміни зверталися до аудиторії доповнити новини, якщо вони є їх свідками, як наприклад:
Щось бабахнуло на Рильського 😳
#меніпишуть, що вибухнула газова труба. В районі зникло світло. На місце прибули швидка та ДСНС.
Якщо маєте відео з місця події, надсилайте СЮДИ (https://t.me/truexalviv_bot).
ТРУХА⚡️Львів (https://t.me/+__0zZSAFHsY2N2Iy) | Надіслати новину (https://t.me/truexalviv_bot)
Стандарт повноти інформації — 0,96. Повідомлення дуже стислі, іноді на одне-два речення, відсутній контекст, тож складно зрозуміти зміст подій. На цьому тлі виділяється ТК Запальничка. Новини Заходу України з більшими за обсягом матеріалами.
Відокремлення фактів і коментарів на рівні 1,52, що означає, що ТК часом «коментують» новини чи «підказують» аудиторії, як їх сприймати, або додають їм хайпової емоційності. Особливо зловживає цим Труха.Львів: просто жах, моторошні кадри, ПЗДЦ!, ЦЕ ПРОСТО ЩОСЬ НЕРЕАЛЬНЕ!, бухий водій, «перевертень» на дорозі (зовсім не етично про ДТП), трешовий махач у трамваї, Жесть!; Типовий Львів: Графіки на сьогодні ввели. То, блін, мінування, а тепер ще обленерго нерви робить; Івано-Франківськ 24/7: “Ви здуріли?” – заступник начальника штабу 102 Окремої бригади ТрО Мирон Дмитрик розкритикував ОДА за фільм “1000 днів незламності Прикарпаття”; Хмельницький Live: публікацію «НАДПСУ проводить для курсантів покарання, де вони мають винести все майно з приміщення на вулицю…» ілюструє скрінами читацьких коментарів з ненормативною лексикою і т.п. З огляду на наведені приклади побажаємо адмінам уваги до мовної культури ТК, адже обсценна лексика неприпустима в медіа.
Загалом тексти подано доступно, зрозумілою мовою — 1,75, мови ворожнечі ТК західного регіону уникають.
Стандарти західноукраїнських ТК. Листопад-грудень 2024.
У підсумку зауважимо, що ТК загалом потребують дотримання стандартів якості інформації, унормування мови публікацій, маркування реклами, якісного відбору новин. Однак проаналізовані західноукраїнські ТК не зареєстровані як медіа згідно Закону України «Про медіа», що дозволяє їм особливо не дотримуватися журналістських стандартів та неуважно ставитися до якості контенту.
____________________________________________________________
Моніторинг здійснювали чернівецькі експертки ІДПО
Любов Василик, докторка наук із соціальних комунікацій, завідувачка кафедри журналістики Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича, Тетяна Смолдирева, заслужена журналістка України, доцентка кафедри.
Проєкт «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики» виконується Інститутом демократії імені Пилипа Орлика за підтримки програми «У-Медіа» міжнародної неурядової організації «Інтерньюз Нетворк».
Просимо взяти до уваги!
Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінювальними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру. Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення.