В Мелітополі відбувся тренінг для волонтерів «Боротьба зі страхами, панічними настроями. Налагодження співпраці зі ЗМІ»

29 січня в Мелітопольському державному педагогічному університеті ім. Богдана Хмельницького відбувся тренінг для волонтерів «Боротьба зі страхами, панічними настроями, тривожними очікуваннями. Налагодження співпраці зі ЗМІ; етичні питання: як варто інформувати, щоб не завдати шкоди».

Захід відкрив заступник ректора з наукової роботи Сергій Прийма. Він представив тренерів: Світлану Єременко, медіаексперта, виконавчого директора Інституту демократії ім. Пилипа Орлика та Олега Покальчука, соціального психолога, радника Міністерства оборони, письменника, публіциста.

В тренінгу взяли участь тридцять волонтерів з Червоного хреста, громадських організацій: «Побратим», «Соціальний фонд», «Сподівання», «Моє майбутнє», «Лебедушка», журналісти, представники Мелітопольського територіального центру соціального обслуговування.

Учасників тренінгу привітав ректор Мелітопольського державного педагогічного університету Валентин Молодиченко. Він підкреслив важливість такого заходу для міста, де чимало військових, що повернулися з АТО, й переселенців. Валентин Молодиченко запропонував Інститутові демократії ім. Пилипа Орлика, який став ініціатором заходу, подальшу співпрацю.

Соціальний психолог Олег Покальчук розповів про психологічні аспекти спілкування з пораненими, родинами загиблих, переселенцям, інвалідами. Психолог розтлумачив, що таке страх і чому важливо розуміти його природу. Адже часто саме страх лежить в основі психологічних розладів, посттравматичного синдрому та емоційного «вигорання» самих волонтерів. Олег Покальчук наголосив на важливості дотримання особистої безпеки волонтерів, розповів, як розпізнати посттравматичний синдром, про особливості спілкування з воїнами, що повернулися з війни, переселенцями. Порадив, як боротися з панічними настроями, вчасно зауважити в себе чи колег симптоми та не допустити професійного «вигорання».

29_01_16vv

– Люди, які часто знаходяться і на лінії фронту, і у бойових частинах, зазнають емоційних травм, – констатує Олег Покальчук. – Вони переживають за долю країни так само сильно, як і бійці, які її захищають, вони «вигорають». Відтак – самі потребують психологічної допомоги – оскільки ці люди частину свого тепла постійно віддають іншим, їм потрібно це якось у собі поповнити. Тож, я і розповідаю волонтерам про те, як це зробити.

Під час другої сесії Олег Покальчук розповів про інформаційну специфіку сучасної війни. Пояснив, як ставитись до інформації, як розрізняти агітацію і пропаганду противника і протидіяти їй.

Волонтери в різних регіонах часто скаржаться на журналістів: преса або не звертає уваги на їх виснажливу повсякденну роботу, або ж подає недостовірну інформацію про їх діяльність, маніпулює. Інколи журналісти розкривають секретну інформацію. Про те, як співпрацювати з журналістами розповіла Світлана Єременко, виконавчий директор Інституту демократії імені Пилипа Орлика, медіаексперт.

С. Єременко порадила волонтерам перед спілкуванням із пресою поміркувати про інформаційний привід. Подумати, чому те, що ви хочете сказати суспільству, є важливим та цікавим. Також медіаексперт порадила, як правильно обрати формат спілкування та підготуватися до брифінгу, прес-конференції, круглого столу.

Якщо певна подія чи проблема потребує ширшого обговорення, участі не тільки однієї організації, а й залучення представників влади чи експертів, потрібно обирати формат круглого столу. «Але дуже важливо підготувати людей до виступу, оскільки, побачивши журналістів, камери та мікрофони, учасник круглого столу може перехвилюватися й нічого не сказати», – говорить медіаексперт.

29_01_16trУсі формати – брифінг, прес-конференція та круглий стіл – передбачають підготовку прес-анонсу, в якому буде викладена тематика заходу, а також місце і час його проведення. Після проведеного заходу обов’язково потрібно підготувати та поширити прес-реліз, де будуть коротко викладені як інформація про подію, так і тези виступів, а також основні факти: імена, дати, цифри, назви – тобто саме те, де журналісти можуть легко припустится помилки. Прес – реліз – це інструмент, який дає можливість досягнути ширшого висвітлення події у ЗМІ.

«Чи етично фотографувати важкопоранених, майже оголених бійців АТО, які перебувають без свідомості, і викладати ці фото у соціальні мережі?» – запитує Світлана Єременко. Дуже часто самі бійці ображаються на волонтерів та родичів, які оприлюднюють такі світлини, тому варто подумати про інші шляхи збору коштів, такі, які не принижують важкопоранених та не порушують їхніх прав. Світлана зауважує, що інколи тактовно зупинити журналістів, які порушують кодекс журналістської етики та моральні принципи, могли б волонтери. Медіаексперт навела приклади, коли журналісти у своїх публікаціях про проблеми переселенців порушують етичні норми і права людини. Часто це трапляється якраз з подачі волонтерів, які тісно працюють з переселенцями і надають журналістам інформацію та коментують події. Тому С. Єременко закликала волонтерів бути більш толерантними і завжди пам’ятати про те, що ці люди і так багато пережили. Потрібно намагатися не збільшувати їхніх страждань.

«Знання, отримані під час тренінгу, дуже допоможуть нам у спілкуванні, і з воїнами, що повернулися з війни, і з переселенцями, – вважає волонтерка благодійного фонду «Сподівання» Марина Чабан. – Від тренерів Олега Покальчука та Світлани Єременко ми отримали відповіді на багато запитань, які нас хвилювали, і тепер знаємо, як діяти. Раніше ми бачили, що з людиною щось не так, але не розуміли, що з нею відбувається, адже досвіду ми не мали. Дуже корисні також знання щодо співпраці зі ЗМІ. Шкода, що на тренінгу було так мало журналістів, адже нормальної співпраці між волонтерами і ЗМІ в Мелітополі немає. Її потрібно налагоджувати.»

Подібні тренінги для волонтерів Інститут демократії імені Пилипа Орлика проводить в різних містах України за підтримки Посольства США. Тренери – Олег Покальчук та Світлана Єременко – побували в Луцьку, Херсоні, Чернівцях,Тернополі, Дніпропетровську, Запоріжжі та інших містах. Захід відвідали більше 350 учасників волонтерського руху.

Як розповідає С. Єременко, відразу після Майдану фахівці ІДПО почали проводити заходи для журналістів (круглі столи, медіа-дискусії, тренінги) з питань інформаційної війни та протидії російській пропаганді. Їх активно відвідували й волонтери, які виявили велику зацікавленість і ставили багато запитань. Тому й виникла ідея організувати окремі тренінги саме для волонтерів, щоб надавати необхідну інформацію. Тож волонтери можуть і надалі звертатися за порадою до експертів Інституту або ж до координаторів на місцях.

Контакти: Анастасія Ткаченко
тел.: 098 794 03 00

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *