Аналітичний звіт моніторингу регіональних ЗМІ Інститут демократії імені Пилипа Орлика Березень 2015

Моніторинг регіональних видань у березні 2015 показав  зростання кількості матеріалів із ознаками замовності та неналежно маркованої реклами у друкованих регіональних медіа.

Аналітичний звіт моніторингу регіональних ЗМІ
Інститут демократії імені Пилипа Орлика
Березень 2015

Для регіональних ЗМІ зростання тарифів важливіше за війну

Моніторинг регіональних видань у березні 2015 показав  зростання кількості матеріалів із ознаками замовності та неналежно маркованої реклами у друкованих регіональних медіа. Отже, січневе зниження не можна пов’язувати з прозрінням журналістів та зміною редакційної політики видань – вочевидь це було пов’язано з «післяноворічним синдромом». У березні  найважливішою для регіональних журналістів темою виявились підвищення тарифів. Неоголошена війна Росії проти України, проблеми поранених,  родин загиблих, переселенців в регіональних ЗМІ, за висновками експертів, на другому плані. Друковані та інтернет видання не продемонстрували наявність у них редакційної політики щодо висвітлення  військової тематики, не шукають і не розвивають важливих для суспільства тем, йдуть виключно за фактажем. У деяких виданнях за період моніторингу не з’явилося жодного матеріалу на цю болючу тему. На шпальтах газет та сторінках сайтів, як і у січні, не вистачає аналітичних матеріалів, аналізу ситуації, важливих порад, реальних людей. Чи власники видань, редактори та журналісти усвідомлюють, що в Україні справжня війна?

Моніторинг недобросовісної реклами («джинса» та немаркована реклама)

Експерти оцінювали другий тиждень березня (з 9 березня по 15 березня), під час так званого перемир’я в неоголошеній війні Росії проти України та невщухаючої російської пропаганди.

\"Динаміка

Моніторинговий період  характеризувався меншою, порівняно з останніми місяцями минулого року, але більшою, ніж у січні 2015, кількістю матеріалів замовного характеру у друкованих ЗМІ; в інтернет медіа загальна ситуація не змінилась.

У березні частка матеріалів із ознаками замовності та неналежно маркованої реклами у друкованих регіональних медіа знову почала зростати, порівняно з січнем – 22,4%, (у січні – 17,8%). Переважає, як і зазвичай, політична джинса – 9,9%. При цьому кількість неналежного маркування реклами у газетах збільшилась до 9,1%.

 Найбільше публікацій із ознаками замовності розмістили ЗМІ Донецька – 21,5 %; Харкова – 19, 3%; Житомира – 17,6%; Дніпропетровська – 13,5%. (Нагадаємо, у виборчому жовтні 2014  рівень джинси сягав 43%. )

\"Співвідношення

Здебільшого, джинса вихваляє законопроекти та діяльність місцевих депутатів, переконує у неймовірній щедрості свого власника – олігарха, «обігрує» тему тотального подорожчання товарів, комунальних тарифів та транспортних послуг.

У березні в Донецькій області 2015 року оцінювалися газети «Донбасс-Неделя», «Комсомольская Правда», «Московский Комсомолец», «Донецкие новости»; інтернет-видання «Новости Донбасса», «62.ua». Також аналізувались два Інтернет-ЗМІ з альтернативного інформпростору Донеччини, які є рупором самопроголошених донецької та луганської «республік» (портал «Новости Донецкой Республики» dnr-news ) та «Новоросія» (ИА Новороссия). Середній відсоток враховує показники і українських, і сепаратистських ЗМІ.

Що стосується окремих регіонів, то найвищий відсоток пропагандистської джинси зберігається  у Донецьку – 21,5% (24,2% у січні); зокрема «Комсомольская правда» – 31,3%; «Донецкие Новости» – 26,5%, «Московский комсомолец» – 28,1%.

Багато запитань викликає газета «Донецкие новости» (власник Ринат Ахметов). «Перше, на що звертаєш увагу, це повне замовчування або ігнорування факту фактичної окупації Донецька збройними силами Російської Федерації. Йдеться про аварію на шахті ім. А.Ф. Засядька, проблеми переселенців, якість питної води. Жодним чином автори не згадують того факту, що на Донбасі сьогодні фактично ведуться бойові дії, що Українська держава веде тяжку боротьбу з агресором за територіальну цілісність і незалежність. Редакція займає відсторонену позицію незалежного спостерігача, відкрито не виявляючи своєї громадянської позиції.», – пише донецький експерт Валерій Кочуєв
http://osvita.mediasapiens.ua/monitoring/regional_newspapers/gazeta_im_akhmetova_ignorue_fakt_okupatsii

«Якщо оцінювати загальний контент газети «Комсомольская правда», то він є  повністю є антиукраїнським. Як і в минулому моніторинговому періоді, матеріали в основному висвітлюють життя в РФ, акцентують увагу на подіях в чужій країні, переконуючи, що території підконтрольні ДНР та ЛНР – це територія Росії. Матеріалів, які висвітлюють події на Донбасі можна побачити не більше 20% від загальної кількості.», – наголошує донецький експерт Сергій Бондаренко.

Дніпропетровські друковані медіа у березні розмістили 13,5% матеріалів з ознаками замовності  (у січні  було 10,3 %). Найбільше неправдивої інформації розмістили «Наше місто» – 16,7% та «Днепр Вечерний» – 17,6% джинси і 5,9% НМ .

У Житомирі кількість матеріалів із ознаками політичної та комерційної замовності у березні зросла: 17,6% порівняно з 14,7% у січні.

Деякі видання, як наприклад газета «20 хвилин» активно дезінформує громадян, розміщуючи третину(!) неправдивих публікацій – 30,6% джинси і 8,3% НМ. Видання «Житомирщина», «Эхо» та «Ваші інтереси» розмістили по 13,3% джинси.

«Тема війни на сході значно поступалася «війні за тарифи» – комунальні і транспортні. Навіть в «джинсі» обігрувалася саме ця тема. Як і за попередній період більше інформації на військову тематику надають інтернет-видання – від 8% до 50% (з числа тих, які підлягають даному моніторингу). Друковані видання майже не розміщують матеріалів на тему війни, переселенців. За моніторинговий період найбільше таких матеріалів лише у газеті «Меркурій» – 5, в газеті «Ехо» – жодного!», з тривогою зауважують житомирські експерти.

\"Частка

У Львові ставляться до читачів з більшою повагою. Тут зафіксовано найменшу кількість публікацій із ознаками замовності – 3,8% у березні (10,3% у січні). Винятком є газета «Львівська пошта» – 12,5% (15,8% у січні).

В Одесі кількість джинси у березні також зросла – 12,2%  (у січні було 6,2%), збільшився і відсоток неналежно маркованої реклами  до 16,5%. Найбільше матеріалів із ознаками замовності розмістили газети «Одесская правда» – 16,7%, «Курьер недели» – 16%, при цьому третина (!) суспільно значущих матеріалів газети (32%) – це неналежно маркована реклама; у березні «Вечерняя Одесса» мала 9,5% джинси та 28,6% НМ.

«Матеріали на замовлення були вміщені в усіх ЗМІ Одеси, що підлягають моніторингу. Вирізнялись, традиційно, «особливі заслуги» народних депутатів перед суспільством, у тому числі й надання ними фінансової допомоги. Найчастіше траплялись прізвища таких народних обранців, як О. Геращенко, О. Урбанський, І. Фурсін, М. Скорик», – зауважує львівський експерт Борис Потятиник. У березні львівські експерти  здійснювали «перехресну» оцінку одеських медій.

Сумські видання у березні збільшили кількість дезінформації удвічі – до  10,8% порівняно з 5,6% у січні, при цьому неналежно маркована реклама  знизилась  до 17,5% ( 21,3% у січні).

«Сумщина» – розмістила 18,5% джинси; «Панорама» – 10,5% при 27% НМ; «Ваш шанс» – 9% джинси при 22% НМ.

Можна зробити висновок про те, що одеські та сумські видання зменшують відсоток джинси за рахунок неналежно маркованих публікацій, які по суті є рекламними матеріалами, але повідомляти про це належним чином видання не бажають. А от донецькі, житомирські та харківські видання подають джинсу нахабніше.

У друкованих виданнях Харкова кількість джинси у березні збільшилась майже у 5 разів – 19, 3% у березні (4,1% у січні), при цьому НМ – 12,6% (10% у січні).

Причому в березні у харківських газетах політичної «джинси» у три рази більше ніж комерційної. Експерти пояснють це тим, що «нагадали про своє існування народні депутати. Матеріали про їх діяльність мають усі ознаки замовності. Частіше за все – це піар законопроектів. Але зустрічаються і заяви. Наприклад, народний депутат О. Фельдман: «В Харькове готовятся антисемитские акции», про що без будь-яких коментарів повідомила агенція «SQ». За три тижні, що минули від цієї заяви, ніяких тому підтверджень або повідомлень про перешкоджання таким акціям не з’явилося».»,- пише експертка Людмила Доля.

У газеті «Время» (власник Фельдман) зафіксовано по 21,1% джинси та неналежно маркованої реклами (5% та 25% відповідно у січні). Рекордно зросла кількість джинси у газеті «Харьковские известия» – 43,8% джинси (6,3% у січні).

«Вечерний Харьков» розмістив 12,5% матеріалів із ознаками замовності та 29,2% неналежно маркованої реклами (5% та 15% відповідно у січні). «У середині березня на перший план вийшла тема тотального подорожчання товарів, комунальних тарифів та транспортних послуг, судячи з контенту інтернет та друкованих видань Харкова та Львова. Характерним прикладом можуть бути заголовки статей з першої шпальти трьох номерів поспіль харківської газети «Время»: «Налегай, подорожает!» (12.03), «Продуктовая корзина: недоедать и то дорого» (14.03), «Электричество за полцены – чем дороже, тем выгоднее» (17.03). В жодному з цих матеріалів немає балансу думок, а все зводиться до авторського коментаря нормативних документів, – зауважує медіаексперт Юрій Хомайко.

У виданнях Чернівців у березні помітно зменшилась кількість замовних матеріалів у друкованих виданнях до 7,3%, (13,8% у січні). (Чернівецькі газети у вересні – жовтні минулого року були серед лідерів джинси.) Відсутня також неналежно маркована реклама: газета «Свобода слова» – 17,6% джинси (21,5% у січні); «Молодий буковинець» – 2,9% ( 7% у січні); «Час» – 8, 8% (26,5% у січні).

Приклад поваги до читачів у березні  подають: чернівецька газета «Погляд»; харківський «Слобідський край»; львівська газета «Експрес»; та «Донбасс Неделя», де не було розміщено матеріалів з ознаками замовності.

Інтернет-видання

Кількість матеріалів із ознаками політичної та комерційної замовності та немаркованої реклами на сторінках інтернет – ЗМІ у березні не змінилась і становить 14,2%. Найбільше  заангажованої інформації розміщують сайти Одеси – 29, 6%; Чернівців –18, 5%; Донецька –18,5%; Сум – 15,5%. Причому, електронні видання Одеси, Чернівців і Сум дезінформують громадян не гірше, ніж це роблять сепаратистські сайти!

\"Онлайн

 Найбільше матеріалів із ознаками замовності розмістили одеські «Думская» – 32,6%, Трасса Е95 – 38,1% і Таймер – 33,3%; львівський сайт «Галінфо» – 11,9% (7,1% у січні).

Сумські портали «Сайт 0542»  мав  22% джинси, Хpress – 21,5%; чернівецькі «Chernivtsi Times» – 24%, BukNews  – 22% та «Чернівецький промінь»– 20% .

 В березні експерти спостерігали небезпечну ситуацію в медіа Донецька, який  продовжує знаходитись в інформаційній ізоляції та під впливом цинічної пропагандистської брехні з боку російських та сепаратистських сайтів.

 Аналіз новинних сайтів так званої ДНР показав всуціль пропагандистську джинсу, яка становить третину новинного потоку в березні. Сепаратистські сайти «Новости Донецкой Республики» та ИА Новороссия годували «терористичною джинсою» у 33,3% (45,2% у січні) – та 34% (57,1% у січні)  публікацій відповідно. Хоча цифри це умовні, бо як ми вже говорили, публікації сепаратистських видань майже не піддаються оцінці за методологією ІДПО.

Експерти акцентують: «Якщо порівнювати «сепаратистські» ресурси («Новости Донецкой Республики» та «Новоросію» (ИА Новороссия), то риторика їх не змінилася, лише стала більш агресивною. Розглядати матеріали цих видань як класичну «джинсу» майже неможливо – це ПРОПАГАНДА! За результатами моніторингу майже кожний третій матеріал є суто пропагандистським, має прихований маніпулятивний характер та низьку якість».

Приклад у висвітленні подій на сході України та дотримання журналістських стандартів демонструє сайт «Новости Донбасса», де джинси не зафіксовано.

На сайтах Одеси незалежні експерти зафіксували збільшення кількості публікацій, що дезінформують громадян до 30% (23% у січні). Не поважають свого читача сайти «Думская» – 32,6%  (16,7% у січні), «Трасса Е95» – 38,1% (33,3% у січні), «Таймер» – 33,3%  (36,4%  у січні). Зросла кількість джинси на сайті «Одесская жизнь» – 14,3% (4,8% у січні).

«У зв’язку із воєнною тематикою, окремо потрібно згадати «Таймер». Хоча це видання дещо знизило «градус негативу» щодо ситуації на Сході країни (ми не бачимо матеріалів про використання українською армією забороненого озброєння та вбивства мирних мешканців Донбасу), все ж власний кореспондент сайту розповідає про бездоказове повальне хабарництво на українських блокпостах «Блокада Донбасса: военнослужащие берут взятки за пропуск людей и грузов через блокпосты», зауважують одеські експерти.

У Сумських інтернет-виданнях спостерігалося зменшення публікацій з ознаками замовних до 15,5%. На сайті «Шостка інфо» – 13,5% кількість джинси зменшилась, натомість на сайті «0542» – 22%  та «Хpress» – 21%  кількість дезінформації збільшили. Сумські експерти зауважили, що на сумських сайтах тема війни розкрита менше, ніж у друкованих виданнях. Якщо аналізувати подачу таких матеріалів, скажімо, на сайті «Шостка.Info», який ми негативно відзначали минулого моніторингового місяця (січень 2015), то з 22 оцінених матеріалів лише 5 безпосередньо стосуються теми військової агресії. Причому, три з них є «чужими» матеріалами: «Української правди» та з прес-релізів управління СБУ та обласної прокуратури. Один розповідає про питання  мобілізації. Ще один є подякою 92-ї артилерійської бригади за пожертви на купівлю авто для АТО, який не містить ані прізвищ волонтерів, ні імені вдячного земляка, ні розповіді про те, серед кого та як збиралися кошти.», зазначають сумські експерти. http://shostka.info/news_shostka/artilleristy_92-j_brigady_poblagodarili_neravnodushnyh_shostkincev.

Харківські сайти, на відміну від друкованих видань, у березні зменшили кількість замовних матеріалів – 2,4% (6%). На думку харківських експертів, у середині березня на перший план вийшла тема тотального подорожчання товарів, комунальних тарифів та транспортних послуг, судячи з контенту інтернет та друкованих видань Харкова та Львова. « Характерним прикладом можуть бути заголовки статей з першої шпальти трьох номерів поспіль харківської газети «Время»: «Налегай, подорожает!» (12.03), «Продуктовая корзина: недоедать и то дорого» (14.03), «Электричество за полцены – чем дороже, тем выгоднее» (17.03). В жодному з цих матеріалів немає балансу думок, а все зводиться до авторських коментарів нормативних документів», – зауважує медіа експерт Юрій Хомайко.

Журналісти інтернет -видань Чернівців у березні запудрюють мізки читачів вдвічі активніше – 18,5% (9% у січні). На сайті «Chernivtsi Times» джинса збільшилась у шість (!) разів – 24%, «Чернівецький промінь» розмістив 20% замовлень , «BukNews» 22%. І тільки на сайті «Бук інфо» кількість джинси зменшилась майже втричі – 8% (22% у січні).

Приклад поваги до читачів у березні подають сайти: «Новости Донбасса»; харківські Media.Port та «Об’єктив»; львівський сайт «Zahid.net»; «Комментарии: Днепропетровск», які розміщують об’єктивну інформацію.

Моніторинг друкованих та Інтернет – медіа на предмет дотримання ними професійних стандартів проводиться Інститутом демократії ім. Пилипа Орлика з вересня 2014 року у Львівській, Донецькій, Харківській, Сумській, Дніпропетровській, Одеській, Чернівецькій та Житомирській областях. Кожний регіон представлений чотирма регіональними друкованими та чотирма онлайн-виданнями. В цьому звіті наведено результати моніторингу за березень, що здійснювався з 9 березня по 15 березня 2015 року. Всього було проаналізовано: 557 матеріал друкованих видань та 700 публікацій новинних сайтів.

Інститут демократії імені Пилипа Орлика (ІДПО) використовує методологію моніторингу, що розроблена проектом «У-Медіа» Інтерньюз Нетворк (спільно з Інститутом масової інформації (http://imi.org.ua) та неурядовою організацією «Телекритика» (www.telekritika.ua).

Стисло про методологію

Моніторинг проводиться один раз на місяць по плаваючому графіку 1-3-2-4 тиждень. Експертами здійснюється оцінка засобів масової інформації власних регіонів та перехресне оцінювання за ротаційним планом, що дає можливість об’єктивного підходу.

Критеріями для відбору засобів масової інформації були суспільно-політична значимість, що стосується інтересів та прав більшості громадян; наявність власного контенту; обсяг та склад читацької аудиторії; наклад видання або ж кількість відвідувань сайту.

Кінцева оцінка проводиться за усередненими показниками, розрахованими на базі зведених власної та перехресної оцінки кожного регіону за відповідний період.

Моніторинг дотримання журналістських стандартів відбувався за шістьма критеріями: 1.Баланс думок / точок зору; 2.Оперативність; 3.Достовірність (посилання на джерела); 4.Відокремлення фактів від коментарів; 5.Точність; 6.Повнота представлення фактів /інф. по проблемі.

Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 – матеріал відстоює або просуваєінтереси однієї сторони; 2 – цілком або майже ідентичний матеріал надрукованийв інших ЗМІ; 3 – експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 – безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 – матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 – «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Експертні групи сформовані з медіа-експертів, викладачів факультетів журналістики, соціологів та журналістів по три особи в кожній регіональній групі. Робота експертів координується партнерськими організаціями ІДПО: Львівським прес-клубом, Агенцією регіонального розвитку (Донецьк), Харківським прес-клубом, Сумським, Дніпропетровським, Житомирським прес-клубами.

Моніторинг дотримання професійних стандартів регіональними друкованими та онлайн медіа здійснюється громадською організацією Інститут демократії ім. Пилипа Орликаза підтримки USAID, наданої через «ІнтерньюзНетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіа грамотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медіа контенту.

Для моніторингу було відібрано по 4 регіональних друкованих та 4онлайн-медіа у Чернівецькій, Дніпропетровській, Одеській, Львівській, Донецькій, Харківській, Сумській, та Житомирській областях. До цих видань увійшли:

  • Чернівці: Молодий Буковинець, Погляд, Час, Свобода слова, ChernivtsiTimes, Чернівецький промінь, БукІнфо, BukNews;
  • Дніпропетровськ: Зоря, Наше місто, Днепрвечерний, Лица, МостДнепр, 056, Комментарии: Днепропетровск, Інформагенство «Наш раойн»;
  • Одеса: ВечерняяОдесса, Одесская правда, Чорноморські новини, Курьернедели, Думская, Трасса Е95, Одесскаяжизнь, Таймер;
  • Донецьк: Комсомольская правда, Донбас Неделя, Донецкие новости, Московський Комсомолець, Новости.dn.ua, УРА-Информ.Донбас, Новости Донецкой Республики, ИА Новороссия;
  • Львів: Високий замок, Експрес, Львівська пошта, Ратуша, Zaxid.net, Вголос, Галінфо, ZIK;
  • Суми: Данкор, Сумщина, Панорама, Ваш шанс, Шостака.інфо, 0542, Сумиінфо, Хpress;
  • Харків: Время, Слобідський край, Харьковскиеизвестия, ВечернийХарьков, Статус кво, Объектив, Медиа порт, АТН;
  • Житомир: Житомирщина, Єхо, 20 хвилин, Ваші інтереси, Житомир.інфо, Перший інформаційний, Рупор Житомира, Житомир он-лайн.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації ІДПО. Висновки й точки зору,що були висловлені в моніторингових звітах, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи ІнтерньюзНетворк.

___________________
Контакти
:
Світлана Єременко, керівник проекту з моніторингу регіональних ЗМІ Інститут демократії ім. Пилипа Орлика, тел. 050 4701159, svitlana.yeremenko@gmail.com.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *