ЗМІ не можуть замінити державу

24 листопада в  Краматорську відбувся круглий стіл на тему: «Інформаційні потреби переселенців: як покращити комунікацію між владою, переселенцями, НДО, волонтерами та ЗМІ і забезпечити доступ до важливої інформації». В засіданні взяли участь переселенці, волонтери, журналісти, представники влади.

24 листопада в  Краматорську відбувся круглий стіл на тему: «Інформаційні потреби переселенців: як покращити комунікацію між владою, переселенцями, НДО, волонтерами та ЗМІ і забезпечити доступ до важливої інформації». В засіданні взяли участь переселенці, волонтери, журналісти, представники влади.

svitlana-eremenko

Модератор круглого столу, виконавчий директор Інституту демократії ім. Пилипа Орлика Світлана Єременко (на фото) змалювала ситуацію в інформаційному просторі України щодо висвітлення проблем переселенців. Згідно з висновками Європейської дослідницької асоціації та моніторингом регіональних медіа, що провів Інститут демократії ім. Пилипа Орлика, місцеві та центральні засоби масової інформації недостатньо інформують про проблеми переселенців. Вимушені переселенці не довіряють місцевим ЗМІ.  Внутрішньо переселені особи також не мають задовільного доступу до офіційної інформації: часто не знають про рішення місцевої та центральної влад. А згідно дослідження, проведеного донецькою громадською організацією «Альянс», проблемам переселенців присвячено лише 1% матеріалів у медіа. Якої інформації потребують переселенці, чому їхні потреби не можуть задовольнити ЗМІ, як покращити комунікацію між владою, переселенцями і ЗМІ – відповіді на ці питання намагалися знайти учасники обговорення.

Валентина Кузик, консультант зі зв’язків з медіа, Інтерньюз Європа детальніше розповіла про дослідження та висновки Європейської дослідницької асоціації, яке проводилось на замовлення Інтерньюз Нетворк. Висновки, які були отримані під час проведення фокус – груп фактично підтвердили й учасники круглого столу.

round-table-kramatorsk-2

Олександр Ворошков, радник Мінсоцполітики, керівник ініціативної «SOS Краматорськ»; Ірина Степанова, НГО «Право на захист»; Ірина Кирикова, волонтер з Дружківки, яка працює з переселенцями; Володимир Орос, голова ГО «Добро» з Добропілля говорили про недостатність інформації. Особливо гостро «інформаційний голод» відчувають люди у маленьких містах та селищах у так званій «сірій зоні», де люди не мають доступу до інтернету. Замало інформації для переселенців розміщують ТБ, радіо, центральні і місцеві ЗМІ.  Ірина Степанова наголосила, що  «інформаційний вакуум створив багато проблем. Люди, які змушені були переселитися, вважають себе покинутими. Вони не відчувають турботи держави і не чують думки і позиції влади. Через відсутність інформації, переселенці не знають, що і де відбувається, які закони ухвалені та діють. Досі залишається багато людей, які навіть не чули, що їм потрібно зареєструватися. Більшість людей залишилося на території Донецької області і не можуть та не мають змоги їхати далі – і з ними потрібно працювати». Пані Степанова вважає, що необхідно мати державний друкований орган, який би висловлював позицію влади, подавав необхідну інформацію, роз’яснював кроки влади – тобто, висловлював позицію держави стосовно проблем переселенців.

Натомість Максим Потапчук, лідер волонтерської спілки Liberi Liberati переконаний, що «переселенці не повинні стояти з протягнутою рукою, бути утриманцями та постійно скиглити: дай, дай, дай  у місцевих громад  і держави: «Ми маємо проявляти активність і брати участь у житті місцевих громад». В той же час, Максим вважає, що Україна повинна повторювати, що любить, допомагає і не залишить напризволяще своїх громадян, які змушені були залишити все і переселитися. Адже дуже часто переселенці навіть не знають, що гуманітарну допомогу вони отримують від України. «Україна з вами! Світова спільнота – з вами! – потрібно наголошувати на цьому», – підкреслив Максим Потапчук, переселенець- волонтер, який допомагає дітям.

Так само вважає Гаяне Авакян, переселенка, журналіст, волонтер громадської організації «Бахмут Український». На її думку, «проблему «інформаційного голоду» серед переселенців потрібно вирішувати на локальному рівні – у розрізі конкретних реалій громади, в яку вони потрапили. Оскільки профільне Міністерство інформації ніяких цільових програм в цьому напрямку не веде, за цю справу необхідно братися місцевим волонтерам. Особливо це актуально для прифронтових міст, таких, як Артемівськ – Бахмут, в якому на сьогодні зареєстровано більше 70 тисяч ВПЛ і їхня кількість збільшується. Важливо продемонструвати успішні приклади переселення та інтеграції у громаду нового міста, дати вичерпну довідкову інформацію та конкретні алгоритми дій для отримання документів чи соціальних виплат, оперативно повідомляти про нововведення у законодавстві, інформувати про організації, які можуть надати юридичну, психологічну, консультативну та гуманітарну допомогу для переселенців. Така інформація має з’являтися у різних каналах ЗМІ (ТБ, газети, онлайн, радіо) щоб охопити різні соціальні групи. Все це у комплексі дозволить заповнити інформаційний вакуум, який ми маємо на сьогодні, а також допоможе подолати стигматизацію внутрішньо переміщених осіб у приймаючій громаді».

Кріс Шюпп (на фото), радник з гуманітарних питань в Інтерньюз Європа, підкреслив, що головне для успішної соціальної адаптації – не розділяти жителів місцевих громад та вимушених переселенців. Адже проблеми у них спільні: погані дороги, побутові проблеми, доступ до інформації.

kris-2

Не варто тільки чекати допомоги від держави, доброчинних організацій, треба об’єднувати зусилля і вирішувати ці проблеми разом. Як, наприклад, вже діють переселенці та волонтери з Артемівська, які спільними зусиллями випускають газету «Новий житель».

Ілля Суздалєв, головний редактор Донецької регіональної дирекції Національної телекомпанії України розповів, які кроки здійснює ДонТРК щодо висвітлення проблем переселенців.

Журналіст – розслідувач сайту Depo.ua Андрій Романенко визнає, що засоби масової інформації розміщують недостатньо інформації про переселенців, але акцентує увагу на тому, що ЗМІ не можуть замінити державу. «Найголовніше сьогодні  – змінити ставлення держави до переселенців, – наголошує Андрій Романенко. – Бо як ми можемо писати про любов України до цих людей, якщо насправді її немає».

Заступник голови Донецької облдержадміністрації Олександр Меланченко погодився з тим, що потрібно об’єднувати зусилля і запевнив переселенців, волонтерів і журналістів, що їхні зауваження та побажання будуть враховані. «Потрібно докладати спільних зусиль до вирішення проблем вимушених переселенців, їхньої соціальної адаптації, і в цьому питанні ми готові дослуховуватися до порад волонтерів, громадських організацій, активних переселенців, у яких вже є досвід та напрацьовані рішення», – підкреслив Олександр Меланченко.

Захід проводився Інститутом демократії імені Пилипа Орлика (Київ) за підтримки Інтерньюз Європа через Інтерньюз Нетворк.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *