Одразу три події відзначили 2-3 грудня у Черкасах Щецинський навчальний центр Фундації розвитку місцевої демократії (Польщі) та Черкаська експертна група МГО «Інститут демократії імені Пилипа Орлика» разом зі своїми колегами з Черкащини та ще 9 областей України. Підсумковий ярмарок-конференція у найбільшому залі Черкаського художнього музею зібрав учасників двох проектів, які у 2015 році виконували спільно осередки найстарших та найшановніших неурядових організації Польщі та України. У події взяли участь керівники Щецинського навчального центру – директор Домінік Гурські, його заступник Пшемислав Фенрих та експерти проектів Вацлав Ідзяк і Марек Штарк.
«Сільське мікропідприємництво в Україні. Пошук нових фінансових джерел» – проект, який ставив за мету апробацію в українських умовах ефективної та популярної моделі відновлення підприємницької та громадської активності сільських мешканців «Тематичне село». У 2015-му учасники проекту без сумнівів зробили Черкащину цікавішою та привабливішою для туристів, відкривши для них мальовничі куточки, які до цієї пори оминали находжені та наїжджені туристичні маршрути.
Мешканці 14 сіл із великим натхненням спробували відкрити свої села по-новому не тільки для своїх гостей, а, насамперед , для себе. І ось уже понад 1000 відвідувачів прийняв Історико-розважальний етнографічний комплекс «Зерноленд» у Івківцях Чигиринського району, десятки груп дітей та родинних команд вирушили у подорож до «Країни Мамонтландії», яка «виявлена» у Межирічу Канівського району, де знаходиться всесвітньо відома археологічна пам’ятка «Стоянка найдавніших мисливців на мамонтів». І ця пам’ятка фактично тільки зараз уведена в число об’єктів, які можуть відвідати екскурсанти. І тільки зараз розпочалася розмова про її долю, адже вона перебуває в умовах, як далекі від необхідних для її збереження, і ризик втратити її стає все очевиднішим.
У Головківці Чигиринського району, селі, де росте найкраща на Черкащині картопля, дістати цей коренеплід відвідувачі можуть від самого Перуанського короля через тунель на інший бік Землі. І, разом і з тим, можуть довідатися про властивості картоплі , традиційні та інноваційні і навіть оригінальні способи застосування продуктів картоплярства в «Академії картопляних наук».
Гості Гельмязева, що на Золотоніщині потраплять на справжню «Територію пригод» – можуть «зануритися» на дно колишнього моря, де, до речі, колись археологи виявили спорядження давньогрецьких кораблів, що зберігається нині в столичних музеях. В місцевості поблизу села скарби знаходилися неодноразово, за кошт одного з них у середині XIX століття побудована велична церква. І справжнє відкриття сталося ось вже цього року: виявилося, що у Гельмязеві провів останні роки життя після повернення із Сибірських таборів російський письменник-фантаст Іван Ряпасов, якого на початку ХХ століття називали «російським Жулем Верном».
Фантастичні пригоди пропонують «На воді,з водою і з води» в Сорокотязі Жашквського району. Чудова місцевість, багата на історичні події та на природні принади – Скринська долина. А поруч, у Охматові, гостей запрошують до знайомства із знаменитою родиною Демуцьких – фольклорист, організатора одного з перших і найзнаменитішого в Україні народних хорів Порфирія Даниловича та його сина кінооператора та фотомайстра, співавтора знаменитої «Землі» Олександра Довженка. А розвага, де поєднані і мистецтво співу і кінематограф називається «Соло вуличних музик».
Зовсім недалечко – вже Уманщина і чудові пропозиції відвідати Коржову, де стрімка Ятрань ще й досі крутить колеса єдиного в Україні діючого водяного млина, а заїхавши до Пугачівки можна познайомитися із давнім ремеслом нитко прядіння, з рослинами, які використовуються для отримання волокон, тваринками, чиї шерсть та пух перетворюються на наші вдяганки. Можна почути рівномірне шурхотіння прядки та випробувати свої руки на вправність, витягнувши «Чарівну ниточку» з куделі.
Дивовижно відкривається Кам’янщина – Грушківкою, яка уславилася не тільки знаменитими холодноярцями-повстанцями , а й була одним із центром цукрової промисловості, справжнім курортом з цілющими повітрям і водою,де в санаторних школах міцнішало не одне покоління дітей з понад столітніми грушами на вулицях села і заростями дички в навколишніх лісах.
«Солодкою грушкою» пригощає своїх гостей Грушківка та знайомить зі своєю історією та можливостями дивовижного дерева, ім’я якого колись отримала. Ще одне село в Кам’янському районі - Лузанівка запрошує позмагатися у стародавніх дитячих іграх слідом за Суботовим, де відновлюють старовинні «Забавлянки, ігри та розваги старого Суботова» на основі однойменного твору Марка Грушевського. У Боровиці, що на Чигиринщині, відкрилася «Чарівна гончарня», яка в драматичний спосіб розмістилася тут, переїхавши разом зі своїми чарівниками – родиною Мельників із Слов’янська. А в Леськах Черкаського району можна зустріти «Веселкове щастя» – тренінг-розвагу для згуртування дитячого чи підліткового колективу, виявлення творчих здібностей та лідерських якостей.
Презентація пропозицій сіл, доповнена виставкою сувенірів, креативного реквізиту (чого вартий лишень «справжній мамонт» з Межиріча!), майстер-класами та найрізномантінішими смаколиками стала справжнім святом, до якого були запрошені учасники іншого спільного проекту «Клуби громадського діалогу. Громадське сприяння реформі місцевого самоврядування в Україні» з різних куточків України. До речі, робота в селах Черкащини, ідея «Тематичного села» неодноразово ставали темою обговорення в клубах громадського діалогу і учасники проекту радо прийняли запрошення приєднатися до події у Черкасах. Натомість, вони, які в ході проекту, організовуючи найрізноманітніші заходи для згуртування громад, для пошуку рішень проблем, які постають перед їхніми містами та селами, взялися допомогти оцінити перші кроки з розвитку такого незвичного підприємництва в сільській місцевості як креативні, просвітницькі , активні розваги. Тим же, хто зацікавиться темою не аграрного підприємництва в сільській місцевості, заснованого на емоціях, розвагах і просвітництві і хто захоче відкрити для себе Черкащину, відкрити її своїм знайомим чи вихованцям (запрошуємо вчителів особливо!) з незвичної точки зору в нагоді стануть видання проекту : «Українське тематичне село запрошує. Порадник для вчителів, організаторів екскурсій та розваг» (документ pdf) та інформаційно-промоційна папка «Українське тематичне село запрошує» (документ pdf).
Отже два проекти добігли свого завершення, але не завершилася робота із впровадження продуктивних ідей для покращення життя в громадах, апробованих у Польщі з усією щирістю і відкритістю продемонстрованих українським учасникам. Обидві партнерські організації сподіваються, що їхні наміри на продовження роботи із запровадження нової культури діалогу в громадах та з активізації творчого і підприємницького потенціалу сільських мешканців знайдуть підтримку. І одним з аргументів на користь цього сподівання, окрім яскравих результатів, є тривала співпраця.
Власне, ще однією подією, відзначеною цього року в Черкасах стало 15-річчя співпраці Щецинського навчального центру та Черкаської експертної групи МГО «Інститут демократії імені Пилипа Орлика». За ці роки виконано 18 спільних проектів, тематика яких завжди фокусувалася на розвиткові громад, на запровадження етичних та організаційних засад діяльності місцевого самоврядування і поєднанні з європейськими цінностями співпраці, взаємопідтримки та взаємовідповідальності. Робота партнерів була високо оцінена представниками донорського середовища відзнакою, яку вручили Посол Канади в Україні Роман Ващук та Директор Фундації міжнародної солідарності Кшиштоф Становський 26 листопада в Черкасах під час Міжнародної конференції «Місцева демократія у Польсько-українській співпраці 2015».
А вся команда Черкаської експертної групи у складі Олени Газізової, Магдалени Братко та Оксани Колісник отримали пам’ятні знаки та дипломи Фундації розвитку місцевої демократії за підписом її Президента Єжи Стемпеня.