22 травня у Сумському прес-клубі експерти та громадські діячі обмінялися думками, чи за чесними правилами ведуть гру кандидати у міські голови Сумщини та як громадськість планує контролювати чесність і безпечність виборчого процесу
Дев᾽ять кандидатів, які заявили бажання стати міським головою Ромен, дуже різні – і в партійному, і в статусному сенсі: від в.о. міського голови чи генерального директора підприємства до пенсіонера чи безробітного, розповів депутат Роменської районної ради, керівник роменської міськрайонної громадської організації «Майдан» Олексій Біловол. Загалом Ромни очікували кампанії більш потужної, за участі «важковаговиків» – колишнього міського голови та голови Сумської ОДА Миколи Лаврика, командира дислокованого в Ромнах спецзагону Держслужби з надзвичайних ситуацій Сергія Бєляєва. Проте вони не долучилися до перегонів. Конкурентними серед наявних кандидатів роменці вражають лише трьох.
Роменська передвиборча кампанія має свої особливості. Так, Олексій Біловол розповів про певні ознаки використання адмінресурсу та відзначені роменськими активістами нюанси агітаційної роботи.
Кампанію з виборів Сумського міського голови – міста, що одним із перших в Україні офіційно підняло прапор Євросоюзу, – важко назвати такою, що відбувається за європейськими стандартами, – зазначив керівник Сумського міського відділення Комітету виборців України Олексій Захарченко. Основні конкуренти – креатура екс-мера Анатолій Жук і керівник «Батьківщини» ОлександрЛисенко – використовують висунення «технічних кандидатів», антипіар у пресі та «ліві»листівки з компроматом. Це лише поглиблює конфронтацію між ними. При цьому соцопитування різних штабів показують, що ситуація неоднозначна, і перемогу може здобути кожен із них. А за умов такої конфронтації сьогодні, у іншого залишається назавтра єдиний шлях – піти у глибоку і деструктивну опозицію. Звісно, що користі місту від такого розвитку сценарію буде мало, незалежно від того, хто саме стане мером.
Якщо деяких кандидатів на посаду Сумського міського голови знають всі, то декого – ніхто, –продовжив розмову координатор Автомайдану-Суми Володимир Рудика. В цьому теж неоднозначність передвиборчого процесу. Й часом проблема не в технологіях, а в тому, що хтось просто не має коштів на потужну рекламну кампанію. Усунути «білі плями» вирішили автомайданівці, вирішивши провести інтерв’ю з усіма кандидатами. Їх «ловили» на роботі, вдома чи на вулиці, але змогли задати запитання всім 13-и кандидатам. Запитання були однакові для всіх, зокрема, такі: як кандидат прийшов у політику, які джерела фінансування його кампанії, за що він – за 300 маршруток чи за 50 тролейбусів у місті, що планує робити у разі програшу. Всі інтерв’ю записані на аудіоносії і виставлені в Інтернеті. Для когось, можливо, ці матеріали виявляться корисними. Принаймні сам Володимир Рудика зізнався, що саме під час цього спілкування зробив власний вибір.
У суботу Автомайдан планує провести автопробіг, аби нагадати землякам, як важливо взяти участь у виборах 25 травня, – повідомив координатор Автомайдану-Суми Микола Маринич. У день виборів громадське об’єднання братиме участь у спостереженні за виборами в обласному центрі, за дотриманням громадського порядку, у супроводі машин з бюлетенями та інше.
Загалом цього року громадські об’єднання дуже активно долучаються до контролю виборчого процесу, зазначив багаторічний координатор руху «За чесні вибори» Олександр Такул. Всі ці організації домовилися про співпрацю, розподіл функції, спільну координацію дій та взаємопідтримку. Олександр розповів про систему громадського спостереження, що буде організована у день виборів. Про хід цього спостереження представники руху «За чесні вибори» повідомлятимуть зокрема й на медіа-дні у Сумському прес-клубі. Час виступів громадських контролерів – 10.00 та 19.00 25 травня та 11.00 – 26 травня – на підсумковій прес-конференції.