Семінар для суддів-спікерів місцевих загальних судів на тему «Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності загальних судів, зв’язки з громадськістю» відбувся на базі Чернівецького регіонального відділення Національної школи суддів України.
Він об’єднав суддів з Чернівецької, Хмельницької та Тернопільської областей. Медіа-експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика Любов Василик прочитала для його учасників інтерактивну лекцію про європейські принципи взаємодії судів та ЗМІ, сформульовані Радою міністрів ЄС у 2003 році, а також ознайомила представників судової гілки влади зі стандартами журналістики.
Присутніх особливо зацікавив баланс інформації, адже він такий важливий у репортажах із зали судового засідання, де у дебатах та дискусіях пересікаються інтереси двох сторін. Саме такими – аналітично збалансованими – хотіли б бачити матеріали про свою діяльність самі судді. Вони очікують від журналістів співпраці і порозуміння у цьому напрямку. Наразі ж їх розділяє чимало стереотипів. Дехто з суддів досі переконаний: медіа створюють негативний імідж суду в очах громадськості.
– Дотримання стандартів журналістами – один із важливих кроків дляналагодження зв’язків між судами та громадськістю, це необхідна умова для якісного інформування суспільства про діяльність судів, – наголосила медіаексперт Любов Василик. – Саме якісна журналістика здатна подолати стереотипи взаємосприйняття, висвітлити всі позитиви й проблеми суддівської системи. А значить сформувати ефективний діалог судів з громадськістю.
Точність, достовірність, повнота інформації в першу чергу необхідні для судових репортерів – з цим погоджуються представники судів. Особливо вони хотіли б бачити у матеріалах журналістів відокремлення фактів від коментарів, обговорення викликали оцінні судження та альтернативне право журналіста на власне розслідування. У складних випадках, проте, як виявилося, судді перевагу надали б не вирішенню спірних питань у суді, а досудовій медіації, або традиційним спростуванню та праву на відповідь.
На семінарі також йшлося про роль судді-спікера та прес-секретаря в комунікаційній стратегії судів, про організацію медіа-супроводу діяльності суду, особливо під час розгляду резонансних справ. Присутні засвоїли основи тайм-менеджменту, обговорили, як працювати у кризових комунікаціях та надавати перші коментарі, готувати прес-анонси та прес-релізи. Любов Василик наголосила на потребі моніторингу медійного простору, адже це завжди дозволяє побачити об’єктивну картину комунікації, оцінити її якість та виробити шляхи її покращення. Усі присутні погодилися з тим, що донедавна закритість судів має бути подолана і при допомозі медіа потрібно досягати прозорості і відкритості суддівської діяльності.
Учасники семінару отримали сертифікати, які вручив директор Чернівецького ВР Національної школи суддів України Анатолій Огородник.