Переселенцям потрібна своя громадська організація – круглий стіл в Житомирі

Для кращої комунікації житомирським переселенцям потрібно створити свою громадську організацію.

До такого висновку дійшли учасники круглого столу, який відбувся минулої п’ятниці 15 квітня в Житомирі. Захід був зініційований МГО Інститут демократії імені Пилипа Орлика за підтримки Інтерньюз Європа. Обговорення теми «Інформаційні потреби переселенців Житомирщини: як покращити комунікацію між владою, переселенцями, НДО та ЗМІ і забезпечити доступ до важливої інформації» пройшло за участі представників місцевої влади та ЗМІ, переселенців, які проживають в Житомирі.

За офіційними даними загальна кількість переселенців у Житомирській області станом на початок 2016 року становила 6622 особи, у тому числі 1805 дітей, 2115 пенсіонерів та інвалідів, 874 чоловіків, жінок .Ця цифра постійно зростає, оскільки щодня до області прибуває 20-30 осіб. Тож, нині , за інформацією департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської області, чисельність ВПО , які проживають на території області сягнула 10 тисяч осіб. Проблемою є неоднозначне сприйняття людей, які прибули зі східних областей місцевими жителями. Причиною є сформовані негативні суспільні стереотипи, які часто формуються і через ЗМІ.

Відкриваючи засідання круглого столу , Світлана Єременко, виконавчий директор Інституту демократії ім. Пилипа Орлика, зазначила ,що згідно з висновками Європейської дослідницької асоціації та моніторингом регіональних медіа, що провів Інститут демократії ім. Пилипа Орлика, місцеві та центральні засоби масової інформації недостатньо інформують про проблеми переселенців. Тимчасово переміщені особи також не мають задовільного доступу до офіційної інформації: часто не знають про рішення місцевої та центральної влади. Моніторинг ЗМІ ,який проводився медіа-експертами в лютому 2016 року у восьми областях України показав, що засоби масової інформації і журналісти дуже мало уваги приділяють цій темі, не більше 1% від усіх публікацій – зазначила модератор заходу.

zhytomir-22Не краща ситуація й у Житомирі: показники висвітлення проблем переселенців ще менші- тільки 0,75 % публікацій у чотирьох обласних газетах та чотирьох найпопулярніших інтернет-порталах торкались теми переселенців. На запитання про те, чому ця тема не піднімається місцевими ЗМІ, присутня на заході випусковий редактор тижневика «20 хвилин» Дарія Гончарова, відповіла :«Вважається, що це не цікаво читачеві. Що нового можна ще розповісти ,крім того ,що вже було –проблеми з житлом,роботою?»

Про те, що масштаб проблеми з переселенцями в Україні багатьма ще не усвідомлюється говорив медіа-експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика, кандидат філософських наук Володимир Кіпень. “Офіційна кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні становить 1 млн 700 тис. Україна – в десятці рейтингу ООН по  внутрішнім переселенцям”, – зазначив він. І, хоч Житомирщина має не найбільшу поміж іншими областями кількість ВПО, проблеми у всіх ті ж самі – проживання, працевлаштування, соціальні виплати, навчання дітей. Тут важливим є функціонування державних програм, підтримка місцевої влади, волонтерів з місцевих громад, інформування через ЗМІ. Але не завжди так відбувається.

Позаштатний радник Міністерства соціальної політики з питань ВПО в Житомирській області Максим Свірський розповів присутнім про роботу, яка ведеться з початку прибуття переселенців у область. «З самого початку був створений штаб для осіб, які були вимушені приїхати з окупованих територій, далі була організована цілодобова «гаряча» лінія та затверджена обласна Програма соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованої території, районів проведення антитерористичної операції на територію Житомирської області. Також в області реалізується програма «Власний дім», яка діє шляхом створення системи стимулювання індивідуального будівництва в сільській місцевості через надання довгострокових пільгових позик»,- повідомив він.

Неоднозначними були виступи переселенців-учасників круглого столу. У них були питання до представників влади і до журналістів, зокрема щодо пропозиції місцевих депутатів про виселення переселенців з готелю «Житомир», який є комунальним підприємством, непевної ситуації з їх проживанням у санаторії «Тетерів» в м. Коростишеві. Присутніх переселенців обурило те, що місцеві ЗМІ лише нагнітають ситуацію, розповсюдженням інформації про можливе виселення. Анджела Донцова, яка приїхала до Житомира з Донецька і теж проживає з малолітньою дочкою в готелі «Житомир», навела приклад –інформацію на місцевому інтернет-порталі «Житомир.today» – з промовистим заголовком «Житомирські депутати мріють позбавитись біженців».(http://zhitomir.today/news/society/zhitomirski_deputati_mriyut_pozbavitis_bizhentsiv- id13159.html) і не менш провокативним «Переселенців з Донбасу виселять з готелю “Житомир” до 1  травня» (http://zhitomir.today/news/society/pereselentsiv_z_donbasu_viselyat_z_gotelyu_zhitomir_do_1_travnya-id13200.html)

Результатом стали панічні настрої серед мешканців готелю, їх безрезультатні «походи» до міської ради, де ніхто не підтвердив, але й не спростував цю інформацію.

Правозахисниця Олена Коваленко два роки тому приїхала до Житомира з АР Крим, а нині працює координатором по взаємодії з громадськістю в регіональному офісі представництва Уповноваженого з прав людини у Верховній Раді України, дивується тому, що дуже мало хто з числа ВПО звертався до представництва. Хоч неодноразово про свою діяльність та про готовність допомагати переселенцям відстоювати свої права, повідомляли через участь у передачах місцевих телеканалів,-зазначив керівник регіонального представництва Уповноваженого з прав людини у Верховній Раді України Петро Грибан.

Представники від переселенців Юлія Сушкова та Олена Буліна висловили думку  щодо можливості представництва ВПО у громадських радах, які є при обласній адміністрації та міському голові. Олена Коваленко пояснила, що членство в цих об’єднаннях можливе тільки за умови створення ГО переселенців, якої досі в Житомирі не існує.

Втім, інші громадські організації, представники яких були присутні на засіданні круглого столу – Асоціація фахівців соціальної сфери Житомирщини та Фонд громади Житомира активно допомагають переселенцям. Психологи працювали влітку з дітьми в місцях компактного проживання ВПО в Житомирській області, представники Фонду громади на кошти грантової програми МОМ нещодавно провели тренінги із започаткування власної справи та придбали на 5 млн. гривень обладнання для 135 учасників з числа ВПО.

То ж, усі учасники круглого столу пообіцяли допомогти житомирським переселенцям надати організаційну допомогу при створенні ГО, яка б могла лобіювати інтереси у органах влади, представляти інтереси її членів у місцевій громаді ,залучати кошти на проведення заходів, створювати інформаційні приводи та ефективно контактувати з місцевими ЗМІ.

Захід проводився Інститутом демократії імені Пилипа Орлика (Київ) за підтримки Інтерньюз Європа через Інтерньюз Нетворк.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *