Школа сільського підприємництва – новий спільний проект на Черкащині

На Черкащині силами експертів Щецинського навчального центру Фундації розвитку місцевої демократії (Польща) та Черкаської експертної групи МГО «Інститут демократії імені Пилипа Орлика», а також їхніх численних колег розпочате виконання проекту «Школа сільського підприємництва в Україні». Проект продовжує розпочату у 2014 році роботу із ознайомлення мешканців українських сіл із польським досвідом втілення концепції “Тематичних сіл”, а також створення на основі цього досвіду власних бізнесових пропозицій у сфері економіки знань, навичок, відпочинку, емоцій та розваг.

Протягом минулих років ідея придатності концепції “Тематичних сіл” для активізації творчого та підприємницького потенціалу мешканців українських сіл була випробувана і підтверджена реальним втіленням перспективних з бізнесової точки зору ідей, які вже зараз демонструють потенціал для стабільного розвитку. Це — розважально-просвітницький комплекс “Зерноленд” у селі Івківці Чигиринського району, задуманий і втілений краєзнавцем, громадським діячем, кандидатом історичних наук і підприємцем Назаром Лавріненком спільно з односельцями. “Зерноленд” за рік з невеликим від першої презентації вже міцно закріпився в числі цікавих екскурсійних маршрутів Черкащиною. Це — розвага “Подорож до країни Мамонтландії” у селі Межиріч Канівського району, створена місцевою жителькою і підприємцем Ніною Пустовіт разом із досвідченим організатором культурних подій з Канева Вікторією Воюцькою та мешканцями Межирича. Це ще ряд просвітницьких пропозицій з Чигиринщини – “Картопляні розваги в Головківці” (Оксана Почінська), “Забавлянки, ігри та розваги старого Суботова” (Надія Кукса та Оксана Мінська), “Чарівна гончарня” (села Боровиця та Мельники, Ірина Мельник), з Черкаського району – “Веселькове щастя” (с. Леськи, Олена Волошенко, Тетяна Науменко), з Жашківщини – “На воді, з водою і з води” (с. Сорокотяга, Микола Кармаліта), “Соло вуличних музик (с. Охматів, Оксана Кокарова), з Уманщини “На гостини до старого млина” (с. Коржова, Ліана Роднікова, Сергій Халахур), “Чарівна ниточка” (с. Пугачівка, Валентина Альошкіна), з Кам“янщини “Солодка грушка” (с. Грушківка, Світлана Апілат), із Золоніського району – “Гельмязів — територія пригод” (с. Гельмязів, Лариса Редька, Надія Камша та ін.). Але результати роботи виходять поза межі визначених проектними заявками. Це і введення в екскурсійний обіг цікавих, але маловідвідуваних до цього часу пам’яток. Таким є діючий водяний млин на Ятрані в Коржовій. Популяризація всесвітньо відомої археологічної пам’ятки — стоянки давніх мисливців на мамонтів, що у Межирічі, водночас дозволила підняти проблему про її збереження, в Сорокотязі народився цікавий Фестиваль меду, який об’єднав учасників наших проектів на Жашківщині з численним гуртом місцевих бджолярів.

Ці результати та набутий досвід стали основою для проекту, який виконуватиметься цього року. Створювана Школа сільського підприємництва це ідея для початку фахового навчання сільських підприємців та їхніх співробітників, які розробляють та пропонують міським мешканцям різноманітні туристичні продукти. Для того, щоб від самого початку створити умови для розвитку Школи, виконавці проекту поставили перед собою завдання підвищити кваліфікацію самих організаторів майбутнього навчального процесу, тренерів та викладачів, які готові навчати в спосіб “науки через дію”, підготувати на базі вже наявних в селах пропозицій Локальні осередки компетенцій. У 2016 має бути розроблена концепція школи, опрацьована програма навчання фаху аніматора сільського туризму. Це стане підставою для ствердження Школи в майбутньому як навчального осередку для набуття інших фахів, потрібних для започаткування та розвитку підприємництва на селі.

В часі виконання проекту будуть відбуватися майстерні за участю польських та українських тренерів, організатори Школи та майбутні тренери і викладачі візьмуть участь у навчальній поїздці до Польщі, де, до речі, підготовка фахівців з організації сільського туризму ведеться в ряді навчальних закладів. Буде виданий підручник для майбутніх українських фахівців із сільського туризму. І — найголовніше — перші 25 слухачів отримають можливість пройти навчання та ствердити в своїй подальшій діяльності ідею Школи.

Виконавці проекту мають всі підстави сподіватися, що результати цьогорічного проекту будуть такій ж яскраві, як і в попередні роки, адже вони будуть реалізовані в ряді практичних випускних робіт, що виконуватимуться слухачами Школи в умовах своїх сіл. Презентація зробленого запланована на грудень 2016 року в Черкасах. А за подіями проекту можна буде слідкувати на сторіночці у мережі Facebook “Придумати село наново”
(https://www.facebook.com/prydumatyselonanovo/).

Проект співфінансований Міністерством закордонних справ Польської республіки в рамках Програми Польської допомоги для розвитку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *