Для моніторингу були обрані такі найбільш популярні регіональні Телеграм-канали (далі – ТК): «ХДніпро» https://t.me/hyevuy_dnepr (кількість підписників станом на листопад 2024 – 506К; з серпня 2024 +12К); «Дніпро Оперативний|Війна» https://t.me/dnepr_operativ (319К; +8К); «Труха Днепр» https://t.me/truexadnepr (294К; +10К); «Дніпро ОПЕРАТИВНИЙ» https://t.me/dneproperatyv (212К; -2К); «СВОЇ Кривий Ріг» https://t.me/svoiKR (212К; +22К); «Труха Запорожье» https://t.me/truexazaporozie (205К;+26К); «Это Запорожье |Новости» https://t.me/eto_zp (192К; без істотних змін); «Запоріжжя.Інфо» https://t.me/info_zp (169К; +20К).
Експертна група ІДПО з Дніпра дослідила контент цих ТК за період з 25 листопада по 1 грудня 2024 року. Загалом протягом моніторингової хвилі оцінено 767 повідомлень.
Загальний висновок щодо якості медіаконтенту за моніторинговий період
Листопадова хвиля моніторингу засвідчила своєрідну сталість у практиці роботи ТК регіону. Відхилення від результатів попередніх досліджень, на думку дніпровських експертів, здебільшого не є істотними. Утім, було зафіксовано суттєві зміни у складі «лідерів якості». До кола ТК,що є найбільш зорієнтованими на дотримання журналістських стандартів і збалансоване висвітлення життя місцевих громад тем, за результатами цього моніторингу долучився «Дніпро Оперативний |Війна». Також на перші позиції у стрічках новин наприкінці листопада повернулися теми:«Життя цивільних під час війни» та «Велика війна росії проти України», що було реакцією ТК на зміни безпекової ситуації в регіоні. Практично за всіма показниками отримані результати порівнюються з даними серпневої та квітневої хвиль, що дозволить усім зацікавленим зробити власні висновки щодо виявленої динаміки.
Професійні стандарти
Ступінь дотримання професійних стандартів журналістики у відібраних для моніторингу новинарних ТК Дніпра, Запоріжжя і Кривого Рогу, як засвідчили результати дослідження, залишається орієнтовно на тому ж рівні. Середня оцінка ТК регіону за дотримання стандартів у листопаді–8,62бала з 12 максимально можливих. За результатами серпневої хвилі моніторингу цей показник складав 8,42 бала,квітневої – 8,58 бала, січневої – 8,14.
За критерієм якості на загал відбулися несуттєві коливання щодо відповідності контенту ТК регіону професійним стандартам, проте в їх рейтингу відбулися зміни – «СВОЇ Кривий Ріг» та «Дніпро Оперативний |Війна», за оцінками експертів, істотно поліпшили якість подання дописів у стрічках, «Дніпро ОПЕРАТИВНИЙ» має показники, вищі середніх:
«СВОЇ Кривий Ріг» – 10,47 ↑ (9,19 – у серпні; 9,13 – у квітні);
«Дніпро Оперативний|Війна» – 10,13 ↑ (8,44; 8,38);
«Дніпро ОПЕРАТИВНИЙ» – 9,25 ↓ (9, 37; 9,06);.
«Запоріжжя.Інфо» – 8,38 ↓ (8,75; 9,25);
«Это Запорожье |Новости» – 8,06 ↓ (8,12; 8,06);
«ХДніпро» – 7,56 ↓ (8,0; 8,88);
«Труха Днепр» – 7,56 ↓ (7,94; 8,19);
«Труха Запорожье» – 7,56 = (7,56; 7,75).
За окремими стандартами середні оцінки експертів склалися такі: відсутність мови ворожнечі – 1,95 бала з 2 максимальних (у серпні – 1,97; у квітні – 1,99); доступність викладу повідомлень – 1,81 (у серпні – 1,88; у квітні – 1,93); відокремлення фактів від коментарів – 1,65 (у серпні – 1,65; у квітні – 1,86); повнота викладу – 1,20 (у серпні – 1,20; у квітні – 1,15); достовірність – 1,12 (серпень – 0,98; квітень – 0,96). Зокрема, експерти вказують на позитивні зміни у стрічці каналу «Дніпро Оперативний |Війна», де з’явилися посилання на першоджерела матеріалів, що й вплинуло на підвищення оцінок щодо якості контенту.
У контексті стандарту достовірності публікацій дніпровські експерти, разом з тим, привертають увагу до проблеми точності вживання слів, які у воєнних умовах мають істотну значущість для безпеки людей. Як приклад взято публікацію «Масштабні мінування у Дніпрі» (https://t.me/dneproperatyv/117704) на ТК «Дніпро ОПЕРАТИВНИЙ». Судячи із заголовка, далі мало би йтися про те, що у місті зловмисники заклали міни і цей факт встановлено. Але ж заголовок не відповідає змісту допису, адже там ідеться лише про необхідність розробки протоколу дій у разі повідомлень про мінування шкіл. Якщо ж навіть ішлося б про дзвінки невідомих щодо закладеної десь вибухівки, то слово «мінування» слід брати у лапки, оскільки насправді мін не було, були лише повідомлення про можливі мінування. Нагадаємо, що за Українським правописом слова, коли їх не вважають за свої або наводять з відтінком презирливого чи іронічного ставлення до чужого вислову, беруться в лапки.
Як приклад низького ступеня дотримання стандарту достовірності експерти наводять ТК «ХДніпро», де більшість повідомлень не містять посилань на джерела інформації. Ігнорування цього правила призводить навіть до курйозів. Вилучивши з повідомлення посилання на прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, редактори не скоригували наступне речення, з якого не зрозуміло, хто той «він», який сказав наступну фразу (скріншот з ТК «ХДніпро» та ТК «Україна Сейчас | УС: новини, політика, війна» з повною публікацією нижче).
Менше одного з 2 максимальних балів у середньому набрали матеріали за критерієм дотримання балансу думок – 0,79 (серпень – 0,74; квітень – 0,69). Як позитивний приклад досягнення балансу думок шляхом покликання на попередню інформацію, коли створюється «ланцюжок повідомлень» і читач отримує бачення проблеми з різних сторін, експерти наводять «Дніпро ОПЕРАТИВНИЙ». Саме у такий спосіб, до прикладу, подавалася інформація про наслідки ракетного обстрілу російською армією селища Царичанка Дніпровського району (приклади публікацій з окремих «ланцюжків» – на скріншотах нижче).
Матеріали із ознаками замовності та пропаганди
На замовність проаналізовано 766 повідомлень, опублікованих протягом моніторингового тижня.
Експерти підкреслюють, що більшість рекламних матеріалів у ТК регіону маркуються як «#реклама». Але є й повідомлення, що мають ознаки «джинси» чи неналежно маркованої реклами.
Так, ознаки політичної чи комерційної «джинси» виявлено у 13 повідомленнях (1,7 % від загальної кількості); неналежно маркованими були 23 рекламних повідомлення (3,0 %). Публікацій, які можна віднести до категорії «офіціоз», не виявлено.
Серед неналежно маркованих публікацій найбільше – це реклама онлайн-ігор («Труха Днепр», «Труха Запорожье») або інших онлайнових ресурсів («Это Запорожье |Новости»), для чого використовувалися як «приманки» актуальні та значущі для суспільства теми: «Зимова єПідтримка», відключення електроенергії, російські ракетні та «шахедні» атаки (приклади таких публікацій – на скріншотах нижче).
Матеріали з ознаками маніпуляцій (пропаганда, проросійські приховані маніпулятивні меседжі, фейки).
Матеріалів, що містять ознаки пропаганди чи прихованих проросійських послань, фейків під час цієї моніторингової хвилі виявлено не було.
Основні теми та тональність матеріалів
Теми
У листопаді регіон потерпав від російських обстрілів цивільної інфраструктури, що й відбилося на коригуванні тематичних пріоритетів місцевих ТК. Повідомлення тематичної категорії «Кримінал / діяльність правоохоронних органів / ДТП», що була «лідером стрічок новин» у серпні, знову поступилися повідомленням, пов’язаним з війною.
Таким чином, тематика життя цивільних в умовах війни – категорія «ВПО / постраждалі внаслідок конфлікту / українські біженці / життя в умовах війни (цивільні)» – була представлена у 24,8% публікацій (для порівняння: серпень – 17,09%; квітень – 28,64%). Цієї тематики, як і в серпні, стосувалася орієнтовно кожна четверта-п’ята публікація у всіх ТК. Проте показово, що «СВОЇ Кривий Ріг» та «Это Запорожье |Новости», які у серпні писали на цю тему порівняно мало, у листопаді висвітлювали цю тематику більше, аніж їх колеги.
Тематика блоку «Велика війна росії проти України» відображена у 17,73% дописів (серпень – 17,09%; квітень – 15,21%). Найбільш широко протягом моніторингового тижня тема подана у стрічках ТК «Запоріжжя Інфо» та «Труха Запорожье». Зокрема, йдеться про вдалі бойові операції українських військових на запорізькому напрямку.
Тематика «Кримінал / діяльність правоохоронних органів / ДТП», як вже зазначено, є третьою за ступенем представлення у стрічках ТК регіону – 17,47% (серпень – 20,56%; квітень – 15,2%). Найбільш «кримінальна» стрічка новин зберігається на ТК «ХДніпро», «Дніпро ОПЕРАТИВНИЙ», «Дніпро Оперативний |Війна» – від 25 до 31% публікацій.
Тема «Життя місцевої громади» розкрита у 12,65% повідомлень (серпень – 19,66%, квітень –12,42%). Протягом моніторингового тижня найбільше уваги темі приділяли ТК: «Это Запорожье |Новости»та «СВОЇ Кривий Ріг». Цього тижня, зокрема, багато писали про графіки вимкнення електроенергії, проблеми тепло- та водозабезпечення міст.
На одному рівні за ступенем уваги ТК регіону опинилися тематичні категорії: «Економіка та фінанси / інвестиції / оподаткування / тарифи / сільське господарство / промисловість» (підвищена увага до теми пояснюється актуальністю фактів ухвалення Державного бюджету України на 2025 рік та підвищення податків), а також «Надзвичайні ситуації / катастрофи / рятівні операції». За результатами моніторингу ці теми охопили по 5,35% повідомлень. Для порівняння: тема «Економіка» була представлена у серпні у 2,31%, у квітні – у 2,53% публікацій, тема «Надзвичайні ситуації» – 8,74% у серпні та 9,63% у квітні.
Публікації з тематичного блоку «Міжнародні події» охопили 2,22% усіх матеріалів. Йшлося про українсько-американські, українсько-польські відносини, ситуацію в Ізраїлі, але найбільше уваги приділили подіям у Грузії.
Тематика за категорією «Соціальна сфера / охорона здоров’я / пенсійна реформа / малозабезпечені» знайшла відображення в 11 публікаціях (1,43%).
Тематичні блоки «Корупція / викривання корупції», «Місцеве самоврядування / реформи на місцевому рівні» представлено 9 публікаціями кожен (по 1,17%). Експерти при цьому знову відзначають системність ТК «СВОЇ Кривий Ріг» у висвітленні теми викриття корупції.
Близько одного відсотка повідомлень і менше у ТК регіону припало на інші тематичні блоки, а саме:
- «Політика / вибори / партії / політичні діячі / парламент»- 1,04%;
- «Освіта / наука» – 0,52%;
- «Культура» – 0,26%;
- «Спорт» – 0,26%;
- «Історія та краєзнавство» – 0,13%;
- «Релігія» – тема протягом тижня не висвітлювалася жодним ТК.
Повідомлення іншої тематики (здебільшого – оголошення, немаркована реклама, інформація про космічні явища, цікавинки) склали 8,74% дописів (у серпні – 7,45%; у квітні – 8,75%). Проте цієї моніторингової хвилі до цієї тематичної категорії потрапили й сервісні інформаційні матеріали, які складно віднести до будь-якої з усталених тематичних груп. Мова йде про впровадження нових світлофорів та Державного реєстру домашніх тварин (приклади публікацій – на скріншотах нижче).
Тональність
95,95% контенту ТК регіону експерти віднесли до такого, що має нейтральну тональність (у серпні подібних публікацій було 85,47%;у квітні – 90%). Як носії негативної тональності ідентифіковано 3,91% повідомлень (серпень – 11,7%; квітень – 9%). Повідомлень із позитивною конотацією експерти не виокремили (для порівняння, у серпні – 2,82% публікацій; у квітні – 1%).
Висновки
Здійснений моніторинг ТК Дніпра, Запоріжжя, Кривого Рогу продемонстрував, що тенденції, виявлені упродовж попередніх хвиль дослідження, в основному зберігаються. Позитивні зміни щодо змістовного наповнення та форм подання матеріалів під час цього моніторингу дніпровські експерти відзначають на ТК «Дніпро Оперативний |Війна», зокрема в частині дотримання журналістських стандартів.
Зокрема, під час листопадової хвилі моніторингу були виявлені такі тенденції Телеграм-сегмента регіонального простору масових комунікацій.
1. ТК у регіоні як інформаційна платформа набувають дедалі більшої популярності, про що свідчить стале збільшення їх аудиторії. З минулого моніторингу (серпень 2024 р.) істотно (понад 20к) зросла кількість підписників «Труха Запорожье», «СВОЇ Кривий Ріг», «Запоріжжя.Інфо».
2. Як і за результатами попередньої хвилі моніторингу, зафіксовано відсутність взаємної залежності якості матеріалів ТК та кількості їх підписників. З цієї тенденції «вибивається» лише ТК «СВОЇ Кривий Ріг», де, разом з підвищенням якості публікацій, суттєво наростили й аудиторію. Також позитивну динаміку за обома показниками демонструє ТК «Дніпро Оперативний |Війна». Але при цьому, вже другу хвилю поспіль відбувається зниження кількості аудиторії достатньо якісного ТК «Дніпро ОПЕРАТИВНИЙ». Водночас інші ТК демонструють стале зростання аудиторії, при тому, що якість їх публікацій постійно знижується.
3. Загострення безпекової ситуації в регіоні, що є прифронтовим і постійно зазнає російських обстрілів, скоригували наприкінці листопада тематичну структуру ТК. На першій позиції знову опинилася тематика щодо життя цивільних в умовах війни, а також бойових дій і допомоги силам оборони України. Кримінальна тематика, що масово повернулася до стрічок ТК у серпні, знову відійшла на другий план. З цього, на думку експертів, вкотре випливає припущення про відсутність у редакцій ТК якого б то не було тематичного плану – редактори не є проактивними, а «пливуть за течією» природного інформаційного потоку. При цьому помітне очевидне бажання втриматися «на вершині хвиль» і не занурюватися у потік важливих, проте «нехайпових» новин. Відповідно, не вперше гуманітарна тематика – освіта і наука, культура, спорт, історія та краєзнавство, релігія – залишилися практично поза стрічкою інформаційних повідомлень. Експерти у цій ситуації радять редакціям ТК регулярно моніторити новини на сайтах місцевих музеїв, театрів, бібліотек, освітніх і спортивних закладів, спортивних федерацій, використовувати інші джерела новин гуманітарної тематики, залучати до співпраці краєзнавців, громадські організації гуманітарного спрямування, творчі спілки. У такий спосіб може бути напрацьована власна база джерел ексклюзивної інформації з гуманітарної сфери, що сприятиме збалансованому за темами наповненню стрічок новин.
4. Попередня рекомендація може стосуватися і проблеми щодо мінімальних обсягів власного – не запозиченого з власними коментарями або навіть без них, не рерайтингового – контенту. Наприклад, простим для запровадження на ТК жанром є огляд. Огляди тематичних новин, власних і партнерських публікацій тощо можуть бути якісним доповненням інформаційних стрічок. У протилежному випадку, подальше перетворення регіональних ТК суто на платформи-агрегатори, на жаль, не сприятиме підвищенню якості місцевих комунікативних просторів.
Моніторинг регіональних медіа, що проводиться Інститутом демократії ім. Пилипа Орлика, здійснювала дніпровська група ІДПО у складі: Валерія Дрешпака, професора кафедри журналістики Університету митної справи та фінансів, експерта з медіа-політики та масових комунікацій тематичних проєктів прес-клубу Дніпропетровської обласної організації Національної спілки журналістів України, та Наталі Назарової, координаторки прес-клубу Дніпропетровської обласної організації Національної спілки журналістів України, координаторки дніпровського Центру журналістської солідарності НСЖУ, журналістки, члена НСЖУ.
Просимо взяти до уваги!
Узагальнений звіт ІДПО можна прочитати на сайті організації http://idpo.org.ua/reports