Про «силу заголовка», компіляцію та дезінформацію

Медіа

Влучний заголовок –запорука того, що новину прочитають .Це відомо усім редакторам сайтів, саме тому ставку роблять саме на це. І здебільшого читач «клює». Про те, що привабливий заголовок – одна з ознак «фейку» знають, на жаль, не всі. «Фейк», як дитячий жарт, коли у яскравий фантик з під цукерки можна загорнути щось зовсім неїстівне. А потім посміятися, як хтось «оте» відкусить.

І, якщо на «сенсаційну» новину про чергову появу місцевої чупакабри на такому ж місцевому сайті, «клюнуть» діти чи власники домашніх тварин, то бувають й гірші приклади .

Днями (24.01.2020) житомирський сайт «Житомир.лайф» розмістив таку новину СБУ в Житомирській області викрила донеччанок, які «зливали» бойовикам «ДНР» дані про дислокацію та переміщення ЗСУ — Житомир.Life

Про те, що користувачі інтернету частенько далі заголовка інформацію не читають, стало видно з коментарів у соцмережах. Новина мала більше 600 репостів, що для рівня такого сайту – рекорд! І, що характерно, купу коментів, які містили мову ворожнечі стосовно переселенців, та ще й тих, що проживали донедавна в готелі «Житомир».

Не дивно, що це так обурило знайому голову житомирської громадської організації ВПО, переселенку з Донецька Ірину Гладку, яка з початку російської агресії, переїхала до Житомира і вже кілька років поспіль захищає (і не безуспішно) інтереси місцевих переселенців. На відміну від інших користувачів, вона прочитала новину до кінця , і побачила, що ніякого стосунку до житомирських ВПО вона не має.

Ну, є така тенденція у місцевих сайтів –«передирати» новини з інших сайтів і додавати місцевого колориту, як вони вважають –назву «прив’язувати до регіону». І в даному випадку – не так важливо, що то були лише співробітники житомирського СБУ, а фігуранти скандалу, аж ніяк не переселенці у Житомирі, а мешканці Лиманського району на Донеччині. До речі, інший місцевий сайт «Житомир. інфо» дав інформацію про цю ж подію, але з іншим заголовком, який не спотворював її зміст та не містив мови ворожнечі.

Контррозвідники житомирського управління СБУ затримали в Донецькій області двох інформаторок бойовиків «ДНР».

То ж, що робить з однієї й тої ж інформації дезінформацію? Як бачимо, все дуже просто – трохи емоцій («зливали»), ворожнечі («донеччанки»- значить, не наші), перестановок- («в Житомирській області викрила»). І готово!

Це спроба зманіпулювати громадською думкою? Швидше за все – непрофесійність авторів, які працюють на сайті – нехтування професійними стандартами, мовна недбалість. Однак, в результаті отримали те, що дуже схоже на дезінформацію з викривленням фактів та спотворенням дійсності.

Інший момент цієї історії– розкручування сайтів, власниками яких є місцеві депутати чи представники місцевих партійних організацій перед виборами. Зараз ці місцеві новинні інтернет-ресурси, ніби прокинулись після нетривалого «сну» після нещодавніх виборчих кампаній і, активно наповнюють стрічки новин. Часто аби чим, і перепости з компіляціями чужих новин–це саме про них.

Саме сьогодні одна місцева громадська активістка, партійна функціонерка і журналістка –«три в одному» (явище доволі розповсюджене в наших реаліях) на запитання, чи працює її сайт відповіла , що треба буде вже його відновлювати знову, бо надумала балотуватись на місцевих виборах.

Такі от «етюди з натури» – про дезінформацію, професійні стандарти, відсутність регуляції діяльності он-лайн медіа та статус журналіста на місцевому рівні. Ті проблеми, які мають бути враховані при адекватному перегляді законопроектів про медіа

Ірина Новожилова
медіа-експертка Інституту демократії імені Пилипа Орлика

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *