Медійні та громадські організації закликають президента продовжити термін підготовки законопроекту про дезінформацію

Медійні та громадські організації занепокоєні відсутністю ґрунтовного публічного обговорення щодо можливого запровадження кримінальної відповідальності за поширення дезінформації. Такі норми можуть з’явитися у законопроекті, що розробляє Міністерство культури, молоді та спорту на виконання указу президента №837/2019 та має його зареєструвати у ВРУ до 31 грудня 2019 року.

Нагадаємо, що в указі глави держави №837/2019 «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави» від 8 листопада 2019 року поставлене завдання Кабінету Міністрів України розробити та внести на розгляд Верховної Ради законопроект, що має містити «положення щодо вимог та стандартів новин, механізмів запобігання розповсюдженню недостовірної, викривленої інформації, … , а також передбачити посилення відповідальності за порушення законодавства про інформацію». Терміном виконання завдання значиться 31 грудня 2019 року.

Ми поділяємо думку про те, що в умовах гібридної військової агресії проти України право на свободу слова може бути частково обмежене законом в інтересах національної безпеки та територіальної цілісності. Разом з тим, такі обмеження свободи слова, доповнені нормами про кримінальну відповідальність, можуть нести потенційну загрозу свободі медіа та свободі вираження поглядів у цілому.

Саме тому будь-які пропозиції, що регулюють питання свободи слова та відповідальності за дезінформацію не можуть готуватися поспіхом, закрито, без належних публічних обговорень із залученням фахових українських та закордонних експертів.

З огляду на те, що термін підготовки та реєстрації законопроекту, визначений указом Президента, практично сплив, і за залишок часу провести належне обговорення пропозицій міністерства вже неможливо, закликаємо главу держави продовжити термін виконання відповідного завдання та зобов’язати уряд здійснити відповідні обговорення із залученням українських та закордонних експертів перед реєстрацією законопроекту.

Заяву підписали:

Медіарух «Медіа за усвідомлений вибір»

«Громадське радіо»

Журнал «Новое время»

«Український тиждень»

«Детектор медіа»

Інститут масової інформації

Інститут розвитку регіональної преси

Інститут демократії їм. Пилипа Орлика

Центр прав людини ZMINA

Інформаційна кампанія «По той бік новин»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *